"Iustitia" apeluje, by sędziowie 17 i 18 listopada nie wyznaczali wokand. Ponadto od 4 do 10 października mają wysyłać czerwone kartki do premiera "za niezrealizowanie norm konstytucyjnych w zakresie uposażeń" - informuje "Dziennik Polski".

Reklama

"Iustitia" wzywa także sędziów do odmowy udziału w komisjach wyborczych podczas wyborów samorządowych. W ten sposób sędziwie chcą wymusić na Ministerstwie Sprawiedliwości m.in. zmianę sposobu ustalaniu wynagrodzeń. Nie jest ono już uzależnione od kwoty bazowej określanej ustawą budżetową, ale od przeciętnego wynagrodzenie w gospodarce. Jednak sędziowie kwestionują wysokość mnożników. "Nie spełniają one oczekiwań środowiska sędziowskiego" - mówi sędzia Bartłomiej Przymusiński - rzecznik prasowy "Iustitii".

Drugim problemem są oceny okresowe sędziów, zamiast ewentualnej oceny pracy sądu. Kilka tygodni temu pojawiły się informacje, że resort wycofuje się z tego pomysłu. Jednak propozycje te pojawiły się w projekcie nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, którą skierowano do konsultacji.