Według wstępnych planów rodziny mają udać się na miejsce wypadku dwoma samolotami: jeden - samolot wojskowy CASA ma wylądować na lotnisku w Smoleńsku, a drugi - cywilny Boeing - na lotnisku w Witebsku na Białorusi. Niewykluczone, że do Smoleńska pojedzie także pociąg, jeśli rodziny wyrażą takie zapotrzebowanie.

Reklama

W związku z przygotowaniami do pielgrzymki na stronie prezydenta uruchomiono specjalny serwis "PIELGRZYMKA 10.10.2010 SMOLEŃSK", gdzie rodziny ofiar katastrofy mogą znaleźć przydatne dla nich informacje. Ze strony można pobrać m.in. wnioski wizowe: rosyjską i białoruską oraz uzyskać informacje, co jest niezbędne do otrzymania wizy. Osobom, które będą lądowały w Smoleńsku, będzie potrzebna wiza rosyjska, zaś tym, które polecą do Witebska, także wiza tranzytowa białoruska.

Kancelaria Prezydenta oferuje także pomoc w przyśpieszeniu procedur związanych z wyrabianiem paszportu osobom z rodzin, które go nie posiadają. Na stronie znajduje się także uwaga dotycząca warunków pogodowych, które mogą panować w Smoleńsku 10 października. Rodziny proszone są o zabranie ciepłych ubrań, kurtek przeciwdeszczowych, peleryn, parasoli oraz stosownego obuwia - kaloszy czy impregnowanych kozaków. Zgłoszenia rodziny powinny kierować pod numery telefonów (22) 695 22 60, (22) 695 21 89 lub na adres mailowy: organizacja@pielgrzymkasmolenska.pl

Żona tragicznie zmarłego w katastrofie wiceszefa MON Stanisława Komorowskiego - Ewa Komorowska - powiedziała we wtorek PAP, że obecnie jest tworzona lista rodzin zainteresowanych udziałem w pielgrzymce, która ma być znana pod koniec tygodnia. Jak zaznaczyła, od poniedziałku do wtorku, w ciągu tylko jednego dnia, 40 rodzin wyraziło chęć uczestnictwa w wyjeździe na miejsce katastrofy. Dodała, że w liście do prezydentowej część rodzin ofiar katastrofy zwróciła się o to, aby samolot z bliskimi tych, którzy zginęli 10 kwietnia, mógł wylądować na lotnisku w Smoleńsku.

Zaniepokojenie planami lądowania samolotu CASA na lotnisku w Smoleńsku wyraził we wtorek poseł Jerzy Polaczek (Polska Plus). W interpelacji poselskiej zwrócił się do premiera Donalda Tuska o informacje m.in. w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa małżonce prezydenta RP oraz członkom rodzin tragicznie zmarłych ofiar podczas zapowiadanego lotu CASY na lotnisko Smoleńsk-Sewiernyj.9 września bliscy 28 ofiar katastrofy zwrócili się w liście otwartym do prezydentowej o udział w pielgrzymce oraz pomoc w jej zorganizowaniu. Pierwsza dama zadeklarowała, że weźmie udział w tej pielgrzymce. Także prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że "całym sercem i całą duszą" popiera inicjatywę wyjazdu rodzin ofiar katastrofy z 10 kwietnia z pielgrzymką do Smoleńska. Inicjatorzy chcieliby, aby w tej podróży uczestniczyły rodziny wszystkich ofiar.

Wśród sygnatariuszy listu do prezydentowej są bliscy: gen. Franciszka Gągora, gen. Andrzeja Błasika, płk rez. Zbigniewa Dębskiego, gen. dyw. Kazimierza Gilarskiego, adm. Andrzeja Karwety, Stanisława Jerzego Komorowskiego, Barbary Maciejczyk, Justyny Moniuszko, gen. dyw. Stanisława Nałęcz-Komornickiego, księdza gen. brygady Adama Pilcha, gen. broni Włodzimierza Potasińskiego, mjr Arkadiusza Protasiuka, Andrzeja Przewoźnika, Bronisławy Orawiec-Loeffler, Andrzeja Kremera, Mariusza Kazany, Jolanty Szymanek-Deresz, Izabeli Jarugi-Nowackiej, Arkadiusza Rybickiego, Stanisława Mikkego, Pawła Janeczka, Jacka Surówki, Leszka Solskiego, Tadeusza Lutoborskiego, Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, Dariusza Jankowskiego, Katarzyny Piskorskiej i Janusza Krupskiego.