Ubezpieczenia miało wykupionych 47 osób - wszyscy poza kierowcami uczestnicy wyjazdu. Jak poinformowała Mikiel, ich ubezpieczenie obejmowało zwrot kosztów leczenia i assistance - do 10 tys. euro, następstwa nieszczęśliwych wypadków - 7 tys. zł, wypłatę dla rodzin na wypadek śmierci najbliższych - 3,5 tys. zł oraz ubezpieczenie bagażu na sumę 800 zł.

Reklama

Ubezpieczyciel zrezygnował ze standardowych zapisów ogólnych warunków ubezpieczenia, dotyczących pokrycia kosztów transportu, zakwaterowania i wyżywienia osoby towarzyszącej, gdy najbliższy hospitalizowany jest powyżej siedmiu dni.

"Zdecydowaliśmy, że w tym konkretnym przypadku już dziś na nasz koszt realizowany będzie transport jednej osoby z rodziny poszkodowanego do Niemiec. Dodatkowo opłacimy pobyt osoby wizytującej hospitalizowanego (koszty wyżywienia i zakwaterowania) za okres siedmiu dni, do wysokości równowartości 100 euro dziennie. Będziemy starali się zakwaterować rodziny jak najbliżej szpitali, w których przebywają ich bliscy, tak aby ułatwić transport do nich" - powiedziała Mikiel.

Signal Iduna Polska TU S.A. udziela informacji pod numerem telefonu +4822 50 56 508, infolinia jest czynna całą dobę.

Przebywający w poniedziałek w Złocieńcu (Zachodniopomorskie) minister środowiska Andrzej Kraszewski powiedział PAP, że według jego informacji wycieczka była dobrze ubezpieczona. "Na koszt ubezpieczenia organizowanych jest wiele praktycznych rzeczy, m.in. pobyt w Niemczech członków rodzin, powroty do Polski lżej rannych" - powiedział minister. Dodał, że rodziny mogą liczyć również na pomoc finansową państwa. Szczegóły odnośnie tej pomocy jeszcze nie są znane - minister stwierdził tylko, że "pomoc będzie na pewno bardzo wydatna".

Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU), w którym ubezpieczony był m.in. autokar, uruchomił specjalny numer telefonu, pod którym poszkodowani oraz ich rodziny mogą uzyskać pomoc przy zgłoszeniu szkody lub roszczenia, w ramach umów ubezpieczeń zawartych w PZU SA lub PZU Życie SA. Pod numerem 0-22 322-18-08 konsultanci PZU udzielają informacji na temat przysługujących roszczeń, kanałów zgłoszenia, terminów likwidacji oraz dokumentów niezbędnych do uzyskania świadczeń. W wyniku niedzielnego wypadku polskiego autokaru na autostradzie A10, niedaleko Berlina, śmierć poniosło 13 osób, 29 jest rannych. W autokarze, który był w drodze z Hiszpanii do Polski, znajdowało się 47 pasażerów i dwóch kierowców. Wycieczkę zorganizowało nadleśnictwo zakładowe w Złocieńcu.