"Jestem zaskoczona całą sytuacją. Ostatnio byłam zaproszona do Narodowego Banku Polskiego celem zaopiniowania projektu monety, która ma się ukazać w związku z I rocznicą katastrofy smoleńskiej" - powiedziała Marta Kaczyńska dziennikarzom we wtorek w Brukseli.

Reklama

Jak dodała, nic jej nie wiadomo na temat monety wyemitowanej przez Polską Mennicę Narodową, spółkę, która nie ma nic wspólnego z Mennicą Polską (Mennica Polska bije monety emitowane przez NBP). "Uważam, że należało o to zapytać rodzinę, to oczywiste. Cała sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem. Dowiedziałam się o tym przed chwilą. Wiadomo, w jakich czasach obecnie żyjemy, na wszystkim robi się pieniądze, nawet w tak okrutny sposób" - podkreśliła.

Pytana przez dziennikarzy czy rozważa pozew w tej sprawie, odparła: "Myślę, że tak, ale zajmę się tym po powrocie do Polski".

"Jest mi przykro, ale jak wiadomo wielu ludzi nie ma skrupułów" - powiedziała Kaczyńska.

O sprawie napisała m.in. wtorkowa "Gazeta Wyborcza". Na awersie srebrnego krążka (o średnicy 38 mm) wyemitowanego przez Polską Mennicę Narodową widnieje twarz Lecha Kaczyńskiego wśród krzyży. Na rewersie - godło państwowe i sylwetka Pałacu Prezydenckiego. Krążek wygląda jak moneta, ale nią nie jest, nie ma nominału. Sprzedaje go Polska Mennica Narodowa; od 1 grudnia PMN przyjmuje zamówienia. Powstało tylko 2 tys. sztuk, sprzedaż: jedna sztuka na jedną rodzinę. Każdy krążek kosztuje 199 zł i jest ze srebra wysokiej próby 925.

Jak podała "GW", PNM nie ma zgody rodziny zmarłego prezydenta na wykorzystanie jego wizerunku. Cytowany przez gazetę Dariusz Leśniak z Internetowego Domu Handlowego - jednego z udziałowców Polskiej Mennicy Narodowej - twierdzi, że zgoda rodziny nie jest potrzebna, bo chodzi o wykorzystanie wizerunku osoby publicznej.

Według "GW" PMN to spółka założona trzy tygodnie temu. Udziałowcami są: Internetowy Dom Handlowy, spółka Synopsis i osoba prywatna. IDH był właścicielem internetowego serwisu Bileteria.pl. W listopadzie portal zawiesił działalność, a jego kontrahenci mieli problemy z odzyskaniem pieniędzy.

Krążek z Lechem Kaczyńskim jest debiutem Polskiej Mennicy Narodowej, która dotąd nie wybiła jeszcze żadnej monety ani medalu - czytamy w "GW".