Uroczyste przekazanie odbyło się w sobotę w na Placu im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Reklama

Za łączną kwotę 2,644,507 zł zakupiono: 100 motopomp WT40, 200 motopomp pływających "Posejdon", 130 jednofazowych agregatów prądotwórczych. 15 trójfazowych agregatów prądotwórczych oraz 130 motopomp do wody zanieczyszczonej.

Sprzęt otrzymały 43 OSP z woj. dolnośląskiego, 8 z woj. Kujawsko-pomorskiego, 14 z woj. lubelskiego, 3 z woj. lubuskiego, 139 z woj. małopolskiego, 20 z woj. mazowieckiego, 36 z woj. opolskiego, 96 z woj. podkarpackiego, 121 z woj. śląskiego, 48 z woj. świętokrzyskiego, 2 z woj. warmińsko-mazurskiego, 26 z woj. wielkopolskiego i dwie z woj. zachodniopomorskiego. Łącznie sprzęt trafi do 575 jednostek OSP w całym kraju.

Szef WOŚP Jurek Owsiak zwrócił uwagę, że zbiórka pieniędzy w ramach akcji "Stop powodziom" była organizowana z myślą nie tylko o OSP, ale też o Państwowej Straży Pożarnej. "Jednak zawodowa straż pożarna zrezygnowała z tej dotacji; powiedziała" +kupcie za to wszystko sprzęt dla OSP+" - zaznaczył Owsiak.Podkreślił, że bez zaangażowania strażaków-ochotników działanie zawodowych strażaków byłoby trudniejsze.

"Doceniamy was. Widzimy was wszędzie, jeździmy po całej Polsce i jeżeli kogoś widzimy najpierw, to właśnie was. Jeżeli gdzieś się dzieją złe rzeczy, zawsze jesteście na pierwszej linii. To jest coś fantastycznego, bo to jest wolontariat, a więc coś, co w demokratycznych państwie jest potrzebne najbardziej - dzielenie się swoimi umiejętnościami" - powiedział szef WOŚP>

Podsekretarz stanu w MSWiA Zbigniew Sosnowski powiedział, że w 2010 r. strażacy po raz kolejny udowodnili, że na nich zawsze można polegać. W imieniu wicepremiera i prezesa Zarządu Głównego Związku OSP Waldemara Pawlaka oraz ministra SWiA Jerzego Millera podziękował strażakom za ich poświęcenie i oddanie, trud i gotowość ratowania życia i mienia drugiego człowieka, które wykazali podczas tegorocznych powodzi.

Reklama

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Wiesław Leśniakiewicz podziękował wszystkim, którzy poprzez wsparcie akcji "Stop powodziom" przyczynili się do wzmocnienia bezpieczeństwa państwa; podziękował też WOŚP za podjęcie trudu zebrania pieniędzy potrzebnych na zakup sprzętu. (PAP)

mzk/ pz/