Krzysztof Zanussi dziękując za Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji już przed rozpoczęciem uroczystości mówił dziennikarzom, że cieszy go fakt, że przedsiębiorczość i przemysł wychodzą na spotkanie kulturze. Podkreślił, że przedsiębiorczość potrzebuje kultury w szerokim tego słowa znaczeniu. Kultura jest tu potrzebna, "aby przedsiębiorczość nie była barbarzyńska, a rozwój martwy" - podkreślił wybitny reżyser. Stąd - jak ocenił - przyznany mu Laur jest symbolem pomostu między biznesem i przedsiębiorczością a kulturą.

Reklama

Coroczne gale Laurów są okazją do uhonorowania ludzi polityki, nauki, kultury, kościoła i gospodarki, którzy "przez swoją działalność wnoszą nieprzeciętny wkład w rozwój regionu i kraju". Otrzymują oni kryształowe, platynowe i złote laury. Specjalnymi kategoriami są laury "Pro publico bono" oraz "Ambasador spraw polskich". Innego rodzaju Laury zdobywają firmy i menedżerowie.

Wśród tegorocznych laureatów Laurów znaleźli się m.in. dziennikarz Kamil Durczok; propagatorka kultury śląskiej, senator Maria Pańczyk-Pozdziej; współtwórca koncepcji restrukturyzacji polskiego górnictwa prof. Jan Szlązak; Opera Śląska w Bytomiu i Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

Część Laurów obecnej edycji - dla nagrodzonych z Opolszczyzny - wręczono już podczas poniedziałkowej gali w Opolu. Laury odebrali tam m.in. przedsiębiorca i społecznik Karol Cebula, przedstawiciele Filharmonii Opolskiej w Opolu oraz Opolskiego Chóru Gospel.

W minionych latach Diamentowymi Laurami uhonorowani zostali m.in. papież Jan Paweł II, prezydenci Lech Wałęsa i Vaclav Havel, sekretarz generalny NATO Javier Solana, kard. Stanisław Dziwisz, Jan Nowak-Jeziorański, Bronisław Geremek, Zbigniew Brzeziński i Władysław Bartoszewski, reżyser Andrzej Wajda i unijny komisarz Andris Piebalgs.