Laudację wygłosił redaktor naczelny prawicowego dziennika "ABC" Bieito Rubido. Według władz Uniwersytetu, "tytuł jest hołdem złożonym politykowi i związkowcowi, współzałożycielowi Solidarności, pierwszego niezależnego związku zawodowego w Polsce".

Reklama

Podkreślono też wielką rolę Wałęsy, laureata pokojowej Nagrody Nobla z 1983 r. i pierwszego demokratycznego prezydenta Polski po upadku komunizmu, w procesie przemian demokratycznych w Europie, "porównywalną do wkładu papieża Jana Pawła II i radzieckiego przywódcy Michaiła Gorbaczowa w przyczynieniu się do upadku komunizmu i zakończenia zimnej wojny".

Tytuł doktora honoris causa sieci prywatnych instytucji akademickich Laureate International Universities, do której należy Uniwersytet Europejski w Madrycie, otrzymali wcześniej m.in. Nelson Mandela, Juan Antonio Samaranch, Mario Vargas Llosa i Szirin Ebadi.

W uroczystości nadania tytułu Wałęsie wzięli udział przedstawiciele władz uczelni, w tym rektor Agueda Benito, prezes Laureate International Universities dla Regionu Śródziemnomorskiego Miguel Carmelo oraz ambasador RP w Hiszpanii Ryszard Schnepf.