Jak poinformował w poniedziałek PAP ks. kanonik Zbigniew Kaniecki, proboszcz parafii św. Aleksego, zasadzenie i poświęcenie dębów związane jest z pierwszą rocznicą katastrofy, ale ostateczny termin uroczystości jest jeszcze uzgadniany.

Reklama

"Chcielibyśmy, by uroczystość odbyła się z udziałem ofiar katastrofy smoleńskiej" - powiedział PAP ks. Kaniecki. Dodał, że dęby, które przygotowuje Nadleśnictwo Łąck, zostaną zasadzone w pobliżu domu parafialnego i zabytkowego kościoła w Trzepowie i będą poświęcone przez biskupa płockiego Piotra Liberę.

"Każdy dąb będzie przypisany imiennie jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. Do opieki nad każdym z drzew zgłaszają się rodziny z całego Mazowsza. Są przy tym trzy zobowiązania, które należy podjąć: troska o sam dąb, zobowiązanie do modlitwy w intencji osoby, której dąb jest poświęcony oraz nawiązanie kontaktu z rodziną tej osoby" - wyjaśnił ks. Kaniecki. Przyznał, że dotychczas opieką objętych zostało 70 dębów, a osoby, które chciałyby podjąć tę inicjatywę mogą zgłaszać się do parafii św. Aleksego.

Ks. Kaniecki zaznaczył, iż zasadzone dęby utworzą Park Pamięci, poświęcony wszystkim ofiarom katastrofy smoleńskiej. Projekt zakłada, że wśród drzew wzniesiony zostanie pomnik Anioła Stróża Polski. Będzie to drugi w kraju taki pomnik - pierwszy powstał w Miejscu Piastowym (Podkarpackie).

Parafia św. Aleksego w Trzepowie powstała około 1410 r. i została erygowana z fundacji kapituły płockiej przez biskupa Jakuba z Korzkwi. Przekazy o pierwszym kościele parafialnym, poświęconym św. Aleksemu pochodzą z 1418 r. Konsekracja istniejącego do dziś drewnianego kościoła odbyła się w 1598 r. Kościół był wielokrotnie remontowany, a pod koniec XVIII wieku gruntownie przebudowany.

W 1972 r. staraniem pochodzącego z Płocka obecnego biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego do parafii zostały sprowadzone z Rzymu relikwie patrona św. Aleksego oraz relikwie św. Stanisława Kostki.