Waldemar Pawlak na blogu w Onecie wspomina swoje ostatnie spotkanie z metropolitą lubelskim. Wicepremier pisze, że było to na kilka dni przed śmiercią Józefa Życińskiego, podczas ludowego spotkania opłatkowego w Lublinie.

Reklama

Szef PSL przypomina swoje przemówienie z tej okazji, w którym powoływał się na słowa hierarchy: "W moim wystąpieniu odwołałem się do inspirującego listu arcybiskupa Józefa Życińskiego do wiernych <Wierność stylowi Jana Pawła II>".

Pawlak przyznaje, że ten list był mu bardzo pomocny w parlamencie, gdy ścierał się z przeciwnikami: "Pomógł mi znaleźć dobre przesłanie w ostatniej debacie sejmowej".

Wicepremier przywołuje też wystąpienie Józefa Życińskiego. Jak pisze, było to zapewne ostatnie publiczne przemówienie metropolity lubelskiego.

"Ksiądz arcybiskup z wielką emocją i swadą zwrócił się do zebranych. Zakończył słowami<abyśmy nie gasili ducha i ... nie pozwalali się zgasić. To była chyba ostatnia wypowiedź publiczna" - pisze Waldemar Pawlak.

Reklama

Dzisiaj w Lublinie odbywają się uroczystości pogrzebowe Józefa Życińskiego. Udział w nich zapowiedział m.in. prezydent Bronisław Komorowski. Spodziewanych jest kilkadziesiąt tysięcy wiernych.