W ostatnim wydaniu anglojęzycznego przewodnika po Poznaniu z serii "In Your Pocket" w dziale "Lokalni bohaterowie", obok Komedy czy Jana AP Kaczmarka znalazły się opisy komendanta obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Majdanku Arthura Liebehenschela, jednego oficerów Kriegsmarine z czasów wojny czy niemieckiego generała Wermachtu.

Reklama

W artykule wykorzystano zdjęcia generała Wehrmachtu i Krzysztofa Komedy.

Pełnomocnik Ireny Orłowskiej siostry Komedy przygotował w poniedziałek pismo, które zostanie wysłane do wydawcy przewodnika.

"W piśmie tym potępiamy moralnie pomysł umieszczania czegoś podobnego w tym przewodniku. To niedopuszczalne, aby Komeda był wymieniany, jako bohater Poznania na równi z hitlerowskimi żołnierzami. Chcemy, aby wydawca wycofał i zniszczył cały nakład tego przewodnika, opublikował przeprosiny i wpłacił zadośćuczynienie na rzecz Stowarzyszenia Opieki Nad Spuścizną Krzysztofa Komedy" - powiedział PAP mecenas Janusz Jabłoński.

Przewodnik jest wydawany bez udziału lokalnych władz. Wydawnictwo to WIYP sp. z o.o. z Sopotu. Miasto Poznań nie miało wpływu na jego treść. W przesłanym do wydawcy piśmie dyrektor biura Promocji Miasta Włodzimierz Groblewski napisał: "Potraktowanie, jako lokalnych bohaterów osób takich, jak na przykład Arthur Liebehenschel, były komendant obozów koncentracyjnych w Auschwitz oraz Majdanku, jest nie tylko błędem redakcyjnym, lecz wyraźnym nadużyciem."

"Rozmawialiśmy też z wydawcą, aby w przyszłości konsultował z nami treści historyczne dotyczące Poznania" - powiedział PAP Groblewski.

Na swojej stronie internetowej wydawca tłumaczy, że tytuł artykułu powinien zawierać oprócz "Lokalni bohaterowie" dopisek "i niechlubne postaci."

Przewodnik "In Your Pocket" jest wydawnictwem okresowym wydaje informacje na temat walorów turystycznych miast na całym świecie przeznaczony dla obcokrajowców. Zazwyczaj jest dystrybuowany poprzez sieć hoteli.