Wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz nie usłyszy - przynajmniej na razie - zarzutów przekroczenia uprawnień w sprawie Rafinerii Trzebinia. Szef Prokuratury Okręgowej w Katowicach uchylił we wtorek wcześniejszą decyzję jednego z podległych mu prokuratorów.

Reklama

Prokurator okręgowy uznał, że decyzja o przedstawieniu zarzutów jest przedwczesna - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka prokuratury Marta Zawada-Dybek. Śledczy badają, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień urzędników w sprawie należności podatkowych Rafinerii.

"Po zbadaniu akt (...) uznano, że decyzja o przedstawieniu zarzutów jest decyzją przedwczesną i że materiał dowodowy, który został zgromadzony należy poszerzyć o kolejne czynności" - powiedziała prok. Zawada-Dybek. Jak zaznaczyła, możliwość uchylenia postanowienia o przedstawieniu zarzutów daje Ustawa o prokuraturze.

Śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych i działania na szkodę interesu publicznego katowicka prokuratura okręgowa prowadzi od stycznia, wcześniej toczyło się w Prokuraturze Apelacyjnej w Katowicach.

W poniedziałek portal tvn24.pl podał, że wiceminister finansów jest już formalnie podejrzany w tej sprawie. "Prokuratura chce postawić zarzuty wiceministrowi Andrzejowi P. w śledztwie dotyczącym nacisków na dyrektora krakowskiego Urzędu Kontroli Skarbowej. W efekcie krakowski urząd odpuścił Rafinerii Trzebinia 900 milionów złotych podatku akcyzowego w związku z handlem paliwem" - podał.

Rzeczniczka prokuratury - która nie chciała się odnosić do tej informacji - mówiła tego dnia jedynie, że nikomu zarzutów nie przedstawiono. "W toku tego śledztwa zostało faktycznie sporządzone postanowienie o przedstawieniu zarzutów. Dotyczyło ono przekroczenia uprawnień w związku z podejmowaniem decyzji dotyczących odwołania z zajmowanego stanowiska dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie i doprowadzenia w ten sposób do zakłócenia pracy ministerstwa, przy czym w tym zarzucie chodzi o kwestie formalne" - powiedziała we wtorek.

ReklamaWedług Zawady-Dybek postanowienie o przedstawieniu zarzutów zostało sporządzone 14 marca. W tym tygodniu Andrzej Parafianowicz miał się stawić w prokuraturze. Wysłane wcześniej wezwanie na przesłuchanie zostało anulowane.

Andrzej Parafianowicz jest podsekretarzem stanu w resorcie finansów, Generalnym Inspektorem Kontroli Skarbowej i Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej. Prokuratorzy badają czy wywierał bezprawny nacisk na Marka Piątkowskiego, dyrektora UKS w Krakowie, by ten zmienił niekorzystną dla Rafinerii decyzję.

W listopadzie 2008 roku UKS kończył kontrolę w Rafinerii, która sprzedawała tzw. oleje technologiczne jako olej napędowy. Inspektorzy skarbowi z Krakowa wstępnie oszacowali straty Skarbu Państwa z tego tytułu na prawie 900 mln zł; później uznali jednak, że Rafineria prawidłowo rozliczała podatek akcyzowy za lata 2003-2004.

Taka zmiana stanowiska wzbudziła podejrzenia krakowskiej prokuratury. Wystąpiła ona do Głównego Inspektora Kontroli Skarbowej o przeprowadzenie postępowania wewnętrznego. Sama też podjęła działania zmierzające do wyjaśnienia, jak możliwy był taki wynik kontroli, sprzeczny z poprzednimi twierdzeniami skarbówki i zabezpieczonymi przez śledczych dowodami.

Na zlecenie prokuratury funkcjonariusze CBA zabezpieczali dokumenty w krakowskim urzędzie skarbowym i w Ministerstwie Finansów. Wątek kontroli skarbowej przekazano prokuraturze w Katowicach.

Okoliczności nacisków na Piątkowskiego miał ujawnić w pismach do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta były szef CBA Mariusz Kamiński. "Wywierającym nielegalne naciski był wiceminister finansów Andrzej P., zaś ich celem była zmiana stanowiska UKS w Krakowie w przedmiocie tzw. domiaru podatku akcyzowego dla Rafinerii Trzebinia SA. Wiceminister finansów Andrzej P. miał podjąć się tego rodzaju interwencji mimo, że z ustaleń dokonanych w postępowaniu kontrolnym wynikało, iż Rafineria Trzebinia powinna podatek akcyzowy uiścić" - pisze tvn24.pl, cytując list Kamińskiego.W prowadzonym przez krakowską prokuraturę od lutego 2002 roku tzw. śledztwie paliwowym wyodrębniono kilkanaście wątków. Kilka miesięcy temu krakowska prokuratura oskarżyła b. prezesa Rafinerii Trzebinia Grzegorza Ś. i b. członka zarządu Pawła K. o niedopełnienie obowiązków i spowodowanie strat w wysokości 107 mln zł przy budowie instalacji do biopaliw.

Był to już kolejny akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi Ś. i Pawłowi K. Przed Sądem Okręgowym w Krakowie toczy się proces, w którym są oni oskarżeni razem z innym b. członkiem zarządu Rafinerii Trzebinia SA. Eugeniuszem W. o narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenia podatkowe z tytułu akcyzy w wysokości 298 mln zł w związku z produkcją i dystrybucją olejów technologicznych. Oskarżonym zarzucono także współudział w wyłudzeniu 161 mln zł przez sprzedaż tzw. oszustom paliwowym niepełnowartościowych wyrobów, o których wiedzieli, że będą wprowadzone do obrotu jako pełnowartościowe paliwa.