IPN oskarżył Stanisława B., że w okresie od 3 grudnia 1946 r. do 29 stycznia 1947 r., pełniąc obowiązki szefa Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Myślenicach, popełnił zbrodnię komunistyczną oraz przeciwko ludzkości poprzez to, że w ramach represji za działalność w organizacji antykomunistycznej znęcał się fizycznie i moralnie nad pozbawionym wolności Stanisławem S.

Reklama

Znęcanie polegało na biciu rękami po twarzy i całym ciele, kopaniu, zgniataniu palców rąk przy użyciu linijki, grożeniu pozbawieniem życia oraz wyzywaniu słowami wulgarnymi. Jego celem było zmuszenie Stanisława S. do przyznania się do przynależności do organizacji "Błyskawica".

W śledztwie Stanisław B. emeryt, z wykształcenia nauczyciel, nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. W złożonych wyjaśnieniach stwierdził, że nigdy nikomu z przesłuchiwanych nie ubliżał, nikomu nie groził i nikogo nie bił; nikt też nie był bity przez innych funkcjonariuszy w jego obecności.

Sąd uznał winę Stanisława B. i skazał go na karę dwóch lat pozbawienia wolności. Zasądził także od niego koszty postępowania sadowego i opłaty. Wyrok nie jest prawomocny.