Biełsat to satelitarny, białoruskojęzyczny kanał TVP nadawany specjalnie dla widzów na Białorusi.

Reklama

Media informowały ostatnio, że zarząd TVP nie zgodził się na zwiększenie budżetu stacji o 5,5 mln złotych. Z apelem o dalsze wsparcie dla telewizji Biełsat do prezesa TVP Juliusza Brauna i przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka zwrócili się w maju białoruscy intelektualiści - m.in. dziennikarze, ludzie kultury i naukowcy.

Rzeczniczka TVP podkreśliła w przesłanym PAP oświadczeniu, że telewizja publiczna nie ma pieniędzy na zwiększenie finansowania Biełsatu. "Budżet TV Biełsat został ustalony w ogólnym planie budżetowym TVP. Nie będzie zwiększony, gdyż nie pozwalają na to niezbędne oszczędności spowodowane tym, iż w TVP nie jest realizowany plan przychodów reklamowych" - podkreśliła.

Zaznaczyła, że "plan kosztów TV Biełsat w kwocie 21,5 mln zł jest zbliżony do wykonania kosztów przez ten kanał w 2010 r." "W związku z tym - w ocenie TVP - nie ma żadnego zagrożenia dla funkcjonowania TV Biełsat" - dodała.

Stępień-Rogalińska podkreśliła, że podstawą budżetu kanału jest dofinansowanie z MSZ, jednak TVP nie otrzymała jeszcze tych środków, spodziewa się ich jesienią. "Rozmowy dotyczące wysokości tej dotacji jeszcze się nie zakończyły" - powiedziała.

Reklama

Dyrektor TV Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy twierdzi tymczasem, że kanał nie domaga się większego finansowania przez telewizję publiczną. Według niej TVP w 2011 r. wycofała się z niego w ogóle.

Reklama

"W 2011 r. MSZ na Biełsat ma przeznaczyć ok. 19 mln złotych, z TVP otrzymywaliśmy w ubiegłych latach od 4,3 do 6 mln złotych, reszta pochodziła zazwyczaj ze środków zagranicznych - m.in. od rządu szwedzkiego" - poinformowała. Dodała, że poziom finansowania Biełsatu zmniejsza się z roku na rok: w 2008 roku było to 27 mln złotych, w 2009 - niespełna 25 mln, w 2010 r. - 22,5 mln.Romaszewska-Guzy zaznaczyła, że bardzo się cieszy, iż prezes TVP chce się zwrócić ws. finansowania Biełsatu do Komisji Europejskiej. "Wątpię jednak, czy pismo odniesie szybki skutek. Próby włączenia KE w finansowanie Biełsatu trwają od trzech lat" - oceniła.

Formalnie kanał Biełsat powstał na mocy porozumienia podpisanego przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Telewizję Polską w 2007 r. Zakłada ono wieloletnie współtworzenie i finansowanie TV Biełsat. Pierwsza i jak dotąd jedyna niezależna telewizja na Białorusi rozpoczęła nadawanie 10 grudnia 2007 r.; tego dnia przypada Światowy Dzień Praw Człowieka.

Z badania przeprowadzonego przez ośrodek "Zierkało Info" dla TV Biełsat w grudniu ub.r. wynika, że 5,5 proc. Białorusinów deklaruje, że jest stałymi widzami TV Biełsat; liczba ta od kwietnia do grudnia ubiegłego roku wzrosła ponad dwukrotnie. Oglądanie TV Biełsat "od czasu do czasu" zadeklarowało 6,7 proc. badanych. Oznacza to 420 tys. stałych widzów i 510 tys. oglądających Biełsat nieregularnie.