13-letniego chłopca, który wytwarzał materiały wybuchowe, zatrzymali w Bielsku-Białej funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego - poinformowała w czwartek śląska policja. O zamiłowaniach dziecka wiedzieli rodzice. Nastolatek stanie przed sądem rodzinnym. Policjanci z CBŚ na ślad młodego pirotechnika wpadli w internecie. W sieci publikował on swoje "osiągnięcia" w produkcji i detonacji materiałów wybuchowych. Początkowo prezentował odpalanie świec dymnych. Z czasem pojawiły się eksplozje.

Reklama

Jeden z wybuchów miał miejsce na polu w pobliżu domów mieszkalnych. Zdaniem policjantów do tej detonacji użyto ładunku wybuchowego zainicjowanego elektrycznie. Młody pirotechnik przygotowywał się także do wytworzenia wojskowego materiału wybuchowego. Śledczy podali, że 13-latek założył własny portal w internecie. Za jego pośrednictwem udzielał innym fachowych porad dotyczących wytwarzania materiałów wybuchowych i pirotechnicznych.

Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa Bielsko-Biała Północ. Policjanci szybko ustalili adres pirotechnika. "Okazał się nim 13-latek, który +bomby+ wytwarzał w jednym z bielskich mieszkań za wiedzą i zgodą rodziców. Byli przekonani, że to niegroźne hobby. Policjanci CBŚ wraz z pirotechnikami oddziału antyterrorystycznego śląskiej policji zabezpieczyli wszystkie materiały, ładunki oraz urządzenia" - poinformowali policjanci.