Jak poinformował w czwartek Piotr Bieniak z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji, "Franek" już wcześniej odsiadywał wyroki za oszustwa i kradzieże z włamaniem. "Tym razem ścigany był za udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym oraz za handel narkotykami" - dodał.

Reklama

33-latek od kilku miesięcy ukrywał się przed policją. Funkcjonariusze z Wydziału Operacji Pościgowych Centralnego Biura Śledczego KGP (zajmują się oni poszukiwaniem najgroźniejszych przestępców) wpadli na jego trop w okolicach Płońska. "Przebywał w jednym z domków na terenie działek rekreacyjnych. Podczas zatrzymania był całkowicie zaskoczony, nie stawiał oporu" - powiedział Bieniak.

Rafał S. pseud. Szkatuła był numerem jeden na policyjnej liście najbardziej poszukiwanych przestępców. Szukano go od 10 lat, wystawiono za nim osiem listów gończych oraz dwa Europejskie Nakazy Aresztowania. Mężczyzna został zatrzymany przez policję w połowie maja w Lesznowoli pod Warszawą.

Zaczynał od kradzieży samochodów dla gangu Piotra K., ps. Bandziorek. Później trafił do "grupy mokotowskiej", kierowanej przez Andrzeja H. "Korka". Dzięki bezwzględności usamodzielnił się i stworzył własny gang, który szybko zaczął przejmować wpływy nie tylko w Warszawie, ale też na Mazowszu. Utrzymywał kontakty z gangiem "Bandziorka" i współpracował z jego następcą "Przeszczepem", a po jego aresztowaniu - w 1999 r. - objął przywództwo nad grupą.

Reklama

Jego gang miał na swoim koncie m.in. podkładanie bomb w solariach na warszawskiej Pradze. Grupa specjalizowała się w zabójstwach, wymuszeniach haraczy, uprowadzeniach i obrocie narkotykami.