Dziennik Gazeta Prawana logo

MON broni urzędników: Plany siedzib komandosów nie były tajne

11 sierpnia 2011, 14:14
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
MON broni urzędników: Plany siedzib komandosów nie były tajne
Newspix
Umieszczenie w internecie planów siedzib GROM-u i Formozy nie było złamaniem prawa, bo dokumenty te nie były niejawne - uważa MON.

Sprawę opisała czwartkowa "Rzeczpospolita". Schematy budynków Morskiej Jednostki Działań Specjalnych Formoza oraz wodnego oddziału GROM-u zostały umieszczone w internecie jako załączniki do dokumentów przetargowych na wykonanie robót budowlanych. Po interwencji gazety plany budynków znikły z sieci.

"Nie doszło do naruszenia ustawy o ochronie informacji niejawnych, ponieważ dokumenty, o których napisała gazeta, nie miały klauzuli tajności" - powiedział w czwartek PAP rzecznik prasowy MON Jacek Sońta. Przyznał jednak, że faktycznie należy się zastanowić, czy tego rodzaju informacje powinny być ujawniane. Sońta powiedział też, że wojsko analizuje tę sprawę i w najbliższych dniach podejmie decyzje.

"Stała się rzecz być może niepotrzebna. Sam załącznik z konstrukcją budynku nie jest tajemnicą i powinien był się znajdować przy ogłoszeniu o przetargu. Należy sprawdzić, na ile szczegółowe dane powinien był on zawierać. Nawet jeśli nie doszło do naruszenia prawa, mądrość nakazuje, by informacje dotyczące wojsk specjalnych udostępniać bez nadgorliwości" - ocenił z kolei radca ministra obrony gen. dyw. Bogusław Pacek.

Cytowany przez "Rz" żołnierz zwraca uwagę, że wizerunki żołnierzy wojsk specjalnych, ich wyposażenie oraz siedziby są tajne, nie wolno nawet podawać liczebności tych oddziałów.

Gazeta podaje też, że w ubiegłym roku w innym przetargu na rozbudowę Formozy również umieszczono w internecie plany siedziby jednostki. "Kiedy dowiedział się o tym dowódca morskich komandosów komandor Dariusz Wichniarek, zgłosił sprawę do Żandarmerii Wojskowej i Służby Kontrwywiadu Wojskowego" - napisała "Rz". Zrezygnowano też ze współpracy z firmami, które wykonywały tamte roboty, ponieważ nie miały certyfikatów wymaganych przez ustawę o ochronie informacji niejawnych.

Inwestycjami budowlanymi i remontami zajmują się rejonowe zarządy infrastruktury, podległe Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj