W niedzielę dyrektor Zakładu Karnego w Sztumie Andrzej G. zabił w celi więźnia. Prokuratura przedstawiła mu zarzut zabójstwa. Mężczyzna przyznał się do winy; został aresztowany. Grozi mu dożywocie.

Reklama

Kwiatkowski przypomniał w piątek w Łodzi, że w dniu tragedii na jego polecenie do Sztumu udał się specjalny zespół kontrolny resortu sprawiedliwości i Służby Więziennej, z szefem więziennictwa gen. Jackiem Włodarskim. Szef resortu czeka na wyniki prokuratorskiego śledztwa. Jak podkreślił Kwiatkowski, zdarzenie to jest także szczegółowo analizowane "w kontekście zasad prowadzenia badań i ankiet psychologicznych, którym podlegają funkcjonariusze Służby Więziennej".

"Od zeszłego roku w wyniku zmian przepisów prawa, takim badaniom stale i w krótkich odcinkach czasu są poddawani funkcjonariusze, którzy mają bezpośredni kontakt z bronią i osadzonymi. Może trzeba będzie jeszcze rozważyć rozszerzenie tej grupy" - powiedział PAP Kwiatkowski, który uczestniczył w Łodzi w uroczystości nadania sztandaru dla Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej.

Jak zaznaczył, tragiczne wydarzenia rozegrały się w dniu wyborów, który z punktu widzenia SW jest wyjątkowo trudny, bo osadzeni mają wtedy prawo przemieszczać się po zakładzie karnym czy areszcie śledczym.

"To, że tego dnia udało się, na terenie Zakładu Karnego w Sztumie, przeprowadzić to w taki sposób, że nie doszło do jakichś niepokojów ze strony osadzonych, to podkreślenie profesjonalnych zachowań służby tego dnia na miejscu zdarzenia" - ocenił Kwiatkowski.

Zwracając się do łódzkich funkcjonariuszy SW podkreślił, że badania wskazują, iż wykonują oni najbardziej obciążającą służbę ze wszystkich służb mundurowych. Przypomniał też, że pod obrady rządu zgłoszony został - przygotowany przez resort w porozumieniu z dyrektorem generalnym SW - program modernizacji Służby Więziennej na lata 2012-16. Zakłada on m.in. zakup sprzętu i uzbrojenia.

"Chcielibyśmy także wzmocnić motywacyjny system uposażeń funkcjonariuszy i wprowadzić bardziej konkurencyjne warunki płacowe dla pracowników cywilnych" - powiedział Kwiatkowski. Zastrzegł jednocześnie, że nie jest w stanie powiedzieć, ile z tego programu przyjmie rząd. W uroczystość wręczenia sztandaru dla Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Łodzi wzięli udział m.in. dyrektor generalny Służby Więziennej, władze miasta i województwa oraz przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i służb mundurowych.

W tym roku OISW w Łodzi obchodzi 15-lecie utworzenia, a nadanie sztandaru jest jednym z głównych punktów obchodów jubileuszu. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Łodzi nadzoruje i koordynuje działalność dwóch aresztów śledczych, sześciu zakładów karnych oraz Ośrodka Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Sulejowie. ZK i areszty dysponują ponad 6 tys. miejsc dla osadzonych. W łódzkiej SW pracuje 1900 funkcjonariuszy oraz niemal 100 pracowników cywilnych.