W Łodzi zatrzymano 30-latka, który zbierał pieniądze do puszki z ubiegłorocznego Finału WOŚP i posługiwał się identyfikatorem wystawionym na inne nazwisko. O nietrzeźwym mężczyźnie zbierającym pieniądze do puszki w ramach WOŚP przed sklepem przy ul. Bandurskiego zaalarmowali straż miejską przechodnie. 30-latek został przekazany policji.

Reklama

"W Chorzowie nieznani sprawcy wyrwali 13-latkowi puszkę z pieniędzmi i uciekli. W Nowym Targu z kolei kwestujący mężczyzna miał około 3 promili alkoholu w organizmie" - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

Nad bezpieczeństwem wolontariuszy uczestniczących w XX Finale WOŚP czuwa kilkanaście tysięcy policjantów. Funkcjonariusze kontrolują m.in. czy zbiórki pieniędzy prowadzą osoby do tego uprawnione.

Sokołowski zaapelował, aby wolontariusze kwestując, pamiętali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. "Unikajmy miejsc mało uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy przejściowe, parki i skwery, zwłaszcza po zapadnięciu zmierzchu; nie zbierajmy datków w pojedynkę" - przestrzegał rzecznik.

W tym roku 120 tys. wolontariuszy w całej Polsce oraz za granicą, zbiera pieniądze na urządzenia do ratowania życia wcześniaków i pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Podczas ubiegłorocznego finału WOŚP zebrała ponad 47 mln zł.