Za zatrzymanym ostatnio w Rydze przez funkcjonariuszy łotewskiego KNAB (Biuro Przeciwdziałania i Zwalczania Korupcji; odpowiednik CBA) Jurijsem S. wydano list gończy oraz Europejski Nakaz Aresztowania. Obecnie trwa procedura związana z jego wydaniem z Łotwy do Polski - powiedziała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska.

Reklama

Prowadzone przez lubelską prokuraturę okręgową oraz CBA śledztwo dotyczy grupy przestępczej, która w okresie od maja do października ubiegłego roku wprowadziła do obiegu podrobione banknoty euro oraz dolary amerykańskie.

Grupa działała na terenie Lublina, Kielc, Wrocławia oraz na Łotwie - powiedziała Syk-Jankowska.

Jak poinformował rzecznik CBA Jacek Dobrzyński, funkcjonariusze w trakcie wykonywanych czynności zabezpieczyli przy zatrzymanych blisko 100 tys. euro w banknotach o nominałach 20, 50 i 100 euro.

Dwóch z podejrzanych Łotyszy zostało zatrzymanych jesienią ub. roku przez agentów CBA w jednym z hoteli w Lublinie. 34-letniemu Victorsowi C. oraz 50-letni Jevgienijsowi G. prokurator postawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz puszczania w obieg fałszywych banknotów euro i USD.

Na obecnym etapie postępowania nie udzielamy informacji co do stanowiska procesowego podejrzanych ani i treści ich wyjaśnień - zaznaczyła Syk-Jankowska.

Reklama

Obaj Łotysze zostali aresztowani na trzy miesiące. Prokuratura wystąpiła do sądu o przedłużenie aresztu o kolejne trzy miesiące.

Rzecznik prasowy CBA Jacek Dobrzyński poinformował, że zatrzymanie podejrzanych to efekt kilkumiesięcznej współpracy pomiędzy CBA a jego łotewskim odpowiednikiem - KNAB.

Za wprowadzanie do obrotu fałszywych pieniędzy grozi kara do 10 lat więzienia.