Jak poinformował PAP w środę rzecznik warszawskiego lotniska Chopina Przemysław Przybylski, pasy startowe są odśnieżane przez specjalną kolumnę pojazdów. Może to spowodować kilkunastominutowe opóźnienia w startach i lądowaniach samolotów.

Reklama

Na kolei na razie nie ma istotnych opóźnień spowodowanych pogodą - powiedział PAP rzecznik PKP PLK Krzysztof Łańcucki. Duże, bo dwu i pół godzinne opóźnienie miał w nocy pociąg relacji Szczecin - Zakopane, ale było ono spowodowane nie pogodą, a kradzieżą 600 metrów sieci trakcyjnej - dodał.

Rzecznik poinformował, że sprzętu do odśnieżania trzeba było użyć tylko na górskich odcinkach linii: Zwardoń - Milówka i Wisła Uzdrowisko - Wisła Głębce. Odśnieżarka PLK pracuje również na odcinku Szklarska Poręba Górna - Jakuszyce. Opóźnienia pociągów sięgają maksymalnie 20-30 minut.

Kolejarze przygotowują się na zapowiadany przez synoptyków silny wiatr. Taki wiatr może zrywać sieć trakcyjną, przewracać drzewa na linie i nawiewać śnieg na tory. Dlatego w pogotowiu jest sprzęt odśnieżny i dodatkowe rezerwy pracowników. W sumie do odśnieżania możemy zmobilizować trzy tysiące osób - poinformował Łańcucki.