Posłowie PO, z Łukaszem Gibałą i Michałem Szczerbą na czele stworzyli Parlamentarny Zespół ds. Wolnego Rynku. Założyciele zapewniają, że projekt nie jest nową frakcją w PO, a ponadpartyjnym zespołem.

Reklama

A jednak, władze to na razie sami posłowie Platformy Obywatelskiej. Przewodniczącym został poseł Michał Jaros, natomiast wiceszefami: Łukasz Borowiak, Łukasz Gibała, Grzegorz Raniewicz, Michał Szczerba i Marek Wojtkowski.

Cele nowo powołanego zespołu są bardzo ambitne. Posłowie chcą walczyć o zmniejszanie podatków i innych obciążeń fiskalnych. Zapowiadają ograniczenie wpływu państwa na życie obywateli. Będą też uważnie przyglądać się ustawom pod kątem spraw wolnorynkowych, wnosić do nich poprawki i zgłaszać własne inicjatywy legislacyjne. W poprzedniej kadencji podobne cele stawiała sobie Komisja Przyjazne Państwo, której przewodził Janusz Palikot.

Michał Jaros zapowiedział, że spotkania zespołu będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Do projektu zaprosili parlamentarzystów wszystkich pozostałych klubów. Podobno są już zgłoszenia od posłów PiS i Ruchu Palikota.

Zespół do spraw Wolnego Rynku chce, aby w jego szeregach znaleźli się nie tylko politycy, ale też specjaliści, organizacje i przedsiębiorcy. Każdy, kto wniesie coś wartościowego do dyskusji.

Wśród ekspertów i organizacji, które posłowie PO zaproszą do współpracy w pierwszej kolejności wymieniono: Jana Krzysztofa Bieleckiego, Leszka Balcerowicza, Michała Boniego, a także Konfederację Pracodawców „Lewiatan”, Pracodawców RP oraz Business Centre Club. Myślą oni też o akademickich inkubatorach przedsiębiorczości.

Zespół planuje publicznie rozmawiać o rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. W tym celu stworzono stronę internetową (www.wolnyrynek.org) oraz konta na portalach społecznościowych (Facebook i Twitter).