Wiem, że dzisiejsza radość młodych Polaków, młodych Niemców ma swój początek w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, a to oznacza, że my jako naród też potrafimy łączyć pracę dla innych z radością i zabawą - podkreślił polski prezydent podczas otwarcia festiwalu. Komorowski dziękował młodzieży oraz starszym uczestnikom przystanku. - Jestem z was dumny - zaznaczył.

Reklama

Także prezydent Niemiec chwalił Polaków za organizację tej imprezy. - Muszę pochwalić was, te setki tysięcy ludzi, tego młodego człowieka po mojej lewej stronie - Jurka Owsiaka. Mówi "róbta co chceta", my to my, jesteśmy ze sobą nie tylko w zabawie, ale też w dawaniu innym, pomaganiu innym - powiedział do zgromadzonych Gauck.

Podczas otwarcia na polu woodstockowym pojawiła się polska flaga, która została rozwinięte na trybunach stadionu we Wrocławiu podczas meczu Polaków z Czechami na Euro 2012. Biało-czerwona smuga pojawiła się także na niebie dzięki pokazom lotniczym.

Podczas wcześniejszego briefingu Komorowski dziękował prezydentowi Niemiec za przyjęcie zaproszenia i obecność w Kostrzynie nad Odrą, pomimo niesamowitego upału. - Po to byśmy mogli razem zademonstrować nasze zainteresowanie i życzliwość dla procesu pojednania polsko-niemieckiego na gruncie przyjaźni, także przyjaźni czysto muzycznej, festiwalowej, młodych Niemców i Polaków - mówił prezydent Polski.

Komorowski podziękował też młodym ludziom, którzy spotkali się z nimi w ramach Akademii Sztuk Przepięknych. - Z tej rozmowy wyniosłem głębokie przekonanie, że młodzi ludzie przyjeżdżają tutaj w przekonaniu, że można łączyć super zabawę, świetną, radosną imprezę, z myśleniem o sprawach wspólnych, o sprawach, którymi warto się zajmować - zaznaczył.

Reklama

Podziękował też gościom z innym krajów, którzy przyjechali na Przystanek Woodstock. - Chciałem zachęcić wszystkich na przyszłość, żeby przyjeżdżali do Kostrzyna, w rejon Odry, rzeki granicznej, która dzisiaj łączy (...) poprzez muzyczny most przyjaźni dwa nasze narody - zaznaczył.

Reklama

Z Woodstockiem kojarzyłem raczej Stany Zjednoczone i moją młodość, ale na moim pierwszym spotkaniu z prezydentem Komorowskim była mowa o tym festiwalu i było jasne, że muszę tutaj przyjechać - podkreślił z kolei Gauck. Jak zauważył, festiwal jest związany z akcją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w której tysiące osób działa nie na korzyść własną, ale dla innych.

To jest festiwal radości, europejskiej młodzieży, która spotyka się i słucha muzyki (...) i jest to element, który tych młodych ludzi łączy - zaznaczył prezydent Niemiec. Jak dodał, Przystanek Woodstock odwołuje się też do wartości takich, jak odpowiedzialność za innych, wolność, działanie na rzecz innych.

Przystanek Woodstock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzyki rockowej. Od dziewięciu lat impreza odbywa się w Kostrzynie nad Odrą. W tym roku zaprezentuje się ok. 60 wykonawców z Polski i zagranicy.