W liście skierowanym do wybranego dziś papieża Bronisław Komorowski przypomniał o szczególnej więzi, jaka łączyła Stolicę Apostolską z Polską w czasie pontyfikatu Jana Pawła II i jego następcy Benedykta XVI. Prezydent wyraził nadzieję, że ta bliskość zostanie podtrzymana w czasie pontyfikatu papieża Franciszka.

Reklama

Żywię również nadzieję, że wraz z moimi Rodakami będę mógł gościć Waszą Świątobliwość na polskiej ziemi - napisał Bronisław Komorowski.

Gratulacje napływają do Watykanu z całego świata. Swoje listy gratulacyjne przysłali między innymi prezydent USA Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel i przedstawiciele Unii Europejskiej, w tym przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Życzył on papieżowi Franciszkowi odwagi i siły. Powiedział, że w czasie pontyfikatu będzie miał on szansę odnowy Kościoła katolickiego, który stoi przed licznymi wyzwaniami.

Papież - jak napisał Schulz - jest wskaźnikiem, inspiracją i nadzieją dla setek milionów ludzi na całym świecie. Podkreślił, że wybór papieża spoza Europy napawa optymizmem. Potrzebny jest bowiem nowy impuls, aby przywołać do życia podstawowe wartości leżące u podstaw chrześcijaństwa, takie jak solidarność, pokój pomiędzy ludźmi i narodami, tolerancja oraz wsparcie dla osób najsłabszych i najbiedniejszych. Wartości te - dodał Schulz - są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek - w świecie zagrożonym i pochłoniętym spiralą materializmu i nierówności.