W siedmiu województwach woda w rzekach może przekroczyć stany alarmowe, w sześciu powyżej stanów ostrzegawczych - wynika z danych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Rzecznik resortu Artur Koziołek powiedział IAR, że służby wojewodów, straż pożarna pracuje w wielu miejscach w kraju po nocnych opadach deszczu. Główne działania ratownicze polegają na usuwaniu konarów powalonych drzew ze szlaków komunikacyjnych, wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i terenów, gdzie to jest konieczne.

Reklama

Prognozy mówią, że dziś należy się również spodziewać intensywnych opadów w wielu regionach przede wszystkim na północy, południu i wschodzie kraju i miejscami w centrum. MAC ostrzega, że przy intensywnych opadach deszczu mogą wystąpić lokalne podtopienia, więc wszystkie służby są w gotowości.

Ostrzeżenia dotyczące możliwości wzrostu stanu wody w rzekach powyżej stanów alarmowych dotyczą województw lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, śląskiego i małopolskiego. Zapowiedzi wzrostu stanu wody w rzekach powyżej stanów ostrzegawczych dotyczą województw lubuskiego, opolskiego, łódzkiego, śląskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Intensywne opady mogą wystąpić w opolskiem, śląskiem i małopolskiem.