Prokurator Generalny Andrzej Seremet powiedział, że w każdej prokuraturze okręgowej będzie wyznaczony prokurator zajmujący się tego typu sprawami. Z policją będzie w ciągłym kontakcie. Chodzi o szybkie działanie w sytuacjach wymagających oceny dowodów zebranych przez policję.

Reklama

W takich przypadkach wyspecjalizowany prokurator mógłby podjąć decyzję o tymczasowym areszcie, postawieniu zarzutów lub zwolnieniu, jeśli materiały byłyby niewystarczające.

Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił, że jest przekonany o poprawie skuteczności organów ścigania. Dodał, że trudno jednak od razu spodziewać się efektów.

- Zdajemy sobie sprawę z panem prokuratorem, że to zjawisko nie zniknie w ciągu najbliższych paru miesięcy. Tutaj determinacja państwa jest silna, ale wymaga to wielu wysiłków i jeszcze trochę czasu - stwierdził Sienkiewicz.

Szefowie prokuratury i MSW ustalili też wspólne szkolenia dla policjantów i prokuratorów zajmujących się przestępstwami rasizmu i grupami ekstremistycznymi. Pierwsze szkolenia rozpoczną się jesienią.