Daniel Olbrychski jest jednym z promotorów akcji „Mamy niepodległą”, w ramach której można wysyłać specjalne kartki z życzeniami z okazji przypadającego w poniedziałek Święta Niepodległości. Aktor tłumaczył w TVP Info, czym jest dla niego patriotyzm.

Wydaje mi się, że najważniejsze jest to abyśmy się umieli nie odnajdywać w klęskach i szukać, bez przerwy dziury, w całym czy śpiewać „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie, co jest śmieszne, a nawet zakrawa na pewne bluźnierstwo, ale umieć się cieszyć. Musimy się nauczyć nie tylko cierpieć, czy szukać waśni, ale radości. Jestem już starszym człowiekiem i nie wierzyłem, że doczekam tego, że będę żył w tak pięknym kraju i tak pięknej i otwartej Europie – mówił Daniel Olbrychski.

Jego zdaniem patriotyzm jest umiejętnością bycia szczęśliwym i dumnym z tego, w jaki kraju się żyje.

Widziałem w filmie Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei” te dokumentalne wstawki i prawie zapomniałem jak smutna to była rzeczywistość. Jak smutni, brzydko ubrani, przygnębieni i szarzy byli to ludzie. A teraz wychodzę z Pałacu Kultury i wokół mnie jest pięknie ubrana, uśmiechnięta młodzież, mówiąca z kolegami w różnych językach – dodał aktor.