W dyskusji pojawiają się dwa wątki. Pierwszy to postulat zaostrzenia kar, czego chciałby m.in. właśnie Sekielski.

Reklama

Także wielu internautów komentujących informację o wypadku grzmi, że kara maksymalnie 15 lat więzienia, jaka może grozić sprawcy, to śmiesznie mało za spowodowanie wypadku, w którym zginęło sześć osób, a dwoje zostało rannych.

Zaostrzenia kar za tego rodzaju przestępstwa domaga się Prawo i Sprawiedliwość, które na konferencji w Sejmie postulowało podwyższenie maksymalnego wymiaru kar do 20 lat więzienia.

Tymczasem przed radykalnymi rozwiązaniami prawnymi przestrzegać chce szef MSW. Bartłomiej Sienkiewicz, który został wezwany przez premiera na pilne spotkanie, przyznał w rozmowie z TVN24, że wyroki wydawane przez sądy na pijanych kierowców są stosunkowo łagodne. - (Wyroki) są łagodne w obrębie artykułów, które pozwalają sądom nakładać surowsze kary, więc rzecz chyba także w orzecznictwie - ocenił Sienkiewicz. Podkreślił, że ogromnym wyzwaniem jest zmiana mentalności społecznej - z pijanymi kierowcami do samochodów wsiadają często trzeźwi pasażerowie. Tak było również w Kamieniu Pomorskim.

CZYTAJ TAKŻE: Kierowca z Kamienia Pomorskiego wjechał w ludzi specjalnie? >>>

Zdecydowanie przeciwny zaostrzaniu kar jest za to Ryszard Kalisz. Nie zgadza się on również z pomysłem zmiany kwalifikacji czynu ze spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym na zabójstwo. Zamiast tego chciałby, by odpowiedzialność za powstrzymywanie pijanych przed wsiadaniem za kierownicę wzięli ich najbliżsi, pasażerowie etc. - Jeśli ktoś z naszych znajomych czy przyjaciół chce wsiąść po pijaku do samochodu i go prowadzić lub to robi, to powinniśmy reagować. Niestety dziś w Polsce tego nie robimy - mówił Kalisz w TVN24.

O zmianach w prawie, ale nie polegających na zaostrzaniu kar, mówi z kolei Rzecznik Prawo Obywatelskich prof. Irena Lipowicz. Chciałaby ona zmiany ustawy o biegłych, którzy nie są w stanie przygotować solidnych ekspertyz z miejsc zdarzenia. A tymczasem opinia biegłego ma duży wpływ na proces pijanego kierowcy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Lipowicz o pijanych kierowcach i trzech sprawach do zmiany >>>