Pracownicy służby zdrowia mają prawo do powoływania się na klauzulę sumienia - napisano w dokumencie, który zostanie zaprezentowany dziś w południe.

Reklama

Przewodniczący Zespołu arcybiskup Henryk Hoser podkreśla, że klauzula przewiduje prawo człowieka do kierowania się sumieniem nie tylko w życiu prywatnym, ale i zawodowym. - Lekarz musi mieć prawo odmowy czynności przeciwko życiu: aborcji, przepisywania środków poronnych i uśmiercaniu ciężko chorych - wyjaśnia arcybiskup.

Profesor Magdalena Środa z Komitetu Etyki PAN broni stanowiska Akademii i wytyka lekarzom, że klauzulę sumienia stosują wybiórczo, tylko w przypadku aborcji. Tymczasem w szpitalach trzeba rozstrzygać wiele innych dylematów moralnych. - Komu uratować życie, bo nie ma sprzętu, czy ktoś powinien wyprzedzić kolejkę do leczenia, jeśli może umrzeć. Przecież kolejka już jakoś rozstrzyga taką sprawę - mówi IAR profesor Środa.

Zespół do spraw Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski został powołany, aby monitorować to, co się dzieje na płaszczyźnie społeczno-ustawodawczej. W jego skład wchodzą duchowni i świeccy, medycy, specjaliści od prawa, filozofii i teologii.