Pojedynek biskupów w polskim Kościele rozstrzygnięty. Jest następca abp. Michalika. ZDJĘCIA
1 Po pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów na nowego przewodniczącego nie uzyskał wymaganej większości głosów - poinformował rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch w środę.
PAP / Grzegorz Jakubowski
2 Wśród najmocniejszych kandydatów wymieniany był kardynał Kazimierz Nycz. Ale jak wynika z informacji "GW" zasugerował on swoim współpracownikom, że zrezygnuje z kandydowania, jeśli nie będzie miał pewności wygranej w pierwszej turze.
Newspix / BARTEK KOSINSKI
3 "Newsweek" wymieniał z kolei jako kontrkandydata kard. Nycza - abp Henryka Hosera. Na stanowisku szefa episkopatu miałby on zapewniać kontynuację polityki obecnego przewodniczącego, abp. Michalika. Obaj należą do przodowników potępiania metody in vitro, obaj sympatyzują z PiS i z Tadeuszem Rydzykiem. Jedt jednak jeden problem, jeśli abp Hoser zostałby wybrany, w trakcie kadencji osiągnąłby wiek emerytalny (75 lat).
Newspix / Irek Dorozanski
4 Na giełdzie pojawiało się też nazwisko metropolity częstochowskiego, który mógł liczyć na głosy około 40 biskupów. To duchowni z obozu o. Tadeusza Rydzyka.
Newspix / Grzegorz Misiak
5 Wyboru dokonuje cały episkopat, który liczy obecnie ponad 130 osób i jest w nim spora grupa biskupów, którzy jeszcze się nie znają - mówił jeden z biskupów w rozmowie "Rz".
AP / Czarek Sokolowski
6 Przewodniczącego - spośród 44 biskupów diecezjalnych - wybierze 95 hierarchów.
Newspix / Wojtek Jargilo
7 Wybór jest dokonany, gdy kandydat otrzyma 50 proc. plus jeden oddany głos. Głosowanie jest tajne i odbywa się na specjalnie przygotowanych kartkach. Wszelkie decyzje personalne są podejmowane w sposób tajny, również wybory przewodniczącego i jego zastępcy. Jeśli po pierwszej turze nikt nie uzyska większości głosów, odbywa się drugie głosowanie, a po nim trzecie.
Newspix / Irek Dorozanski
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję