Arcybiskup Henryk Hoser apeluje o przywrócenie jedności w Jasienicy. Biskup Warszawsko-Praski odniósł się w liście opublikowanym na stronie internetowej diecezji do zamknięcia kościoła w byłej parafii księdza Wojciecha Lemańskiego.

Reklama

>>>Awantura w Jasienicy. Ksiądz Lemański: Uniemożliwiono mi uczestnictwo w mszy

Jak napisał hierarcha, ostatnie wydarzenia ukazały pogłębiający się rozłam we wspólnocie parafialnej w Jasienicy, powodujący zgorszenie, a także poważne naruszenie porządku publicznego. Arcybiskup dodał, że potrzeba zatem żarliwej modlitwy do Pana oraz pokuty w intencji jedności. Nie można bowiem - jak napisał Henryk Hoser - godnie przeżywać Triduum Paschalnego i przyjmować komunii świętej w takim stanie ducha i w takiej atmosferze. Arcybiskup dodał, że parafian z Jasienicy będzie otaczał gorącą modlitwą, a mszę rezurekcyjną będzie sprawował w ich intencji. Zwrócił się też do parafian, by liturgię w okresie Wielkanocnym przeżywali w sąsiednich parafiach.

>>>Kościół księdza Lemańskiego zamknięty. Ostra decyzja arcybiskupa Hosera

Wczoraj, kuria poinformowała, że do odwołania zamknęła kościół Narodzenia Pańskiego. Motywowano to bezpieczeństwem wiernych uczestniczących w liturgii oraz potrzebą uchronienia przed profanacją sakramentów świętych i świątyni. W komunikacie napisano, że nabożeństwa sprawowane w Niedzielę Palmową były wielokrotnie zakłócane przez nieliczną grupę osób, a wiernym uniemożliwiano uczestnictwo w liturgii. Proboszczem w Jasienicy do lipca był ksiądz Wojciech Lemański. Został usunięty z urzędu przez swoich przełożonych.