Za czyny seksualne z nieletnimi w okresie od 2010 do 2013 roku zostało skazanych 19 duchownych. Jezuita wysłał ankiety do ponad 250 sądów, pytając o osoby duchowne skazane za wykorzystanie seksualne nieletnich. Z kolei według fundacji "Dzieci niczyje" z wykorzystywaniem seksualnym zetknęło się około 12 procent dzieci.

Reklama

Poznanie ilości sprawców nie wystarczy, aby poznać skalę zjawiska - twierdzi prezes fundacji Monika Sajkowska. Dodaje, że brakuje głębszych analiz, a potrzebna jest wiedza o tym, gdzie dochodzi do przestępstw i jakie dzieci padają jego ofiarą. To pozwoli poznać charakter zjawiska a nie tylko jego skalę.

Fundacja "Dzieci niczyje" w czasie dwudniowej konferencji w Krakowie, poświęconej reagowaniu na przypadki pedofilii w Kościele, przedstawiła swoje badania na temat wykorzystywania seksualnego dzieci. Dotyczyły one także przypadków, w których nie dochodziło do kontaktu cielesnego: molestowania werbalnego, zmuszania do oglądania pornografii i aktów ekshibicjonizmu.

Badania były prowadzone wśród dzieci w wieku od 11 do 17 lat.

Konferencja na temat reagowania i zapobiegania przypadkom pedofilii ma charakter szkoleniowy. Odbywa się za zamkniętymi drzwiami w Akademii Ignatianum w Krakowie. Jej najważniejszą częścią było wczorajsze nabożeństwo pokutne, w czasie którego polscy biskupi przepraszali i prosili o przebaczenie za grzech pedofilii.

CZYTAJ TAKŻE:
Arcybiskup: Nie wiedziałem, że molestowanie dzieci to przestępstwo >>>