Padł nowy rekord przestępczości zorganizowanej - wynika z policyjnych statystyk. W 2014 w Polsce działało bowiem aż 920 gangów - informuje tvp.info. Jednocześnie zmienia się też profil przestępców. Coraz mniej jest klasycznych gangsterów, przeprowadzających brutalne napady, porywających dla okupu, czy mordujących ludzi. Teraz w siłę rosną grupy specjalizujące się w przestępstwach ekonomicznych - wyłudzaniu podatków, czy w ustawianiu przetargów.

Reklama

W miejsce wielkich gangów, które rządziły półświatkiem, w największych miastach pojawiły się grupy białych kołnierzyków. W 2014 r. rozpracowywaliśmy rekordową liczbę - 388, grup zajmujących się przestępczością ekonomiczną taka jak m.in. wyłudzanie podatku VAT, oszustwa paliwowe, przestępstwa związane z zamówieniami publicznym - mówi portalowi oficer CBŚ.

Rośnie też liczba handlarzy narkotyków - policja rozpracowywała 268 takich gangów, z których rozbito 39. Zdaniem funkcjonariuszy, krzyżują się u nas bowiem szlaki przerzutu narkotyków z całego świata. Do tego dochodzą też lokalni producenci amfetaminy czy marihuany.

ZOBACZ TAKŻE: Pięciu "obcinaczy palców" w areszcie. Obława na członków mokotowskiego gangu>>>