W kwietniu bieżącego roku odrzucono oferty polskich producentów z Mielca i Świdnika motywując to względami formalnymi. MON zamierza kupić 50 maszyn od europejskiej firmy Airbus Helicopters.

Reklama

Autorzy listu otwartego do prezydenta podkreślają, że armia niemiecka korzysta z produkowanych w Niemczech czołgów Leopard, armia amerykańska lata myśliwcami produkowanymi przez amerykański koncern Lockheed Martin, a brytyjskie wojsko posiada 100 myśliwców Eurofighter Typhoon produkowanych w Wielkiej Brytanii.

Także rząd polski - w ich przekonaniu - decydując się na wydawanie 13 mld złotych z kieszeni podatników, powinien kierować się przede wszystkim interesem polskiej gospodarki oraz dbałością o miejsca pracy w już istniejących zakładach. Sygnatariusze listu przestrzegają, że rozstrzygnięcie przetargu na korzyść francusko-niemieckiego koncernu stworzy wiele nowych miejsc pracy, tyle że we Francji. Z kolei te istniejące w krajowych zakładach są już likwidowane lub zagrożone likwidacją.

Pod apelem podpisali się: Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP, Piotr Duda, Przewodniczący NSZZ "Solidarność", Jan Guz, Przewodniczący OPZZ i Tadeusz Chwałka, Przewodniczący Forum Związków Zawodowych.