Największa manifestacja tych pierwszych, odbyła się w Warszawie. Ulicami miasta przeszło około 5000 sympatyków Ruchu Narodowego, partii KORWiN i środowisk związanych z kibicami piłkarskimi. W stolicy zorganizowano też wiec zwolenników przyjmowania przez Polskę uchodźców. Przed pomnikiem Kopernika przy Krakowskim Przedmieściu zebrało się około 1500 osób. Stołeczna policja informuje, że było spokojnie.

Reklama

Ulicami Krakowa w marszu przeciwko przyjmowaniu islamskich imigrantów w Polsce przeszło ponad 1000 osób. Z kolei przed pomnik Adama Mickiewicza przyszło około 300 osób chcących zademonstrować swoje poparcie dla pomysłu sprowadzenia nad Wisłę przybyszów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Przynieśli ze sobą transparenty z hasłami: "Chcę Arabkę za sąsiadkę", "Uchodźcy mile widziani", "Witajcie w Krakowie", "Gość w dom, Bóg w dom", czy "Uchodźca też człowiek". Manifestację starało się zakłócić około 50 przedstawicieli skrajnie prawicowych ugrupowań. Skończyło się na utarczkach słownych.

Z kolei w Gdańsku marsz pod hasłem "Nie! dla imigrantów" zorganizowany przez Kongres Nowej Prawicy zgromadził kilka tysięcy osób. Wśród nich byli przedstawiciele innych prawicowych ugrupowań i kibice Lechii Gdańsk. Wcześniej w centrum Gdańska odbyła się 200-osobowa manifestacja popierająca sprowadzenie uchodźców.

Także w Szczecinie odbyły się demonstracje. Na placu Grunwaldzkim w śródmieściu zgromadziło się ponad 300 osób sprzeciwiających się przyjmowaniu uchodźców. Zgromadzenie organizowały stowarzyszenia patriotyczne i narodowe. W geście poparcia dla uchodźców z Bliskiego Wschodu pod pomnikiem Czynu Polaków na Jasnych Błoniach zebrało się ponad 100 osób. Manifestujący trzymali transparenty z napisami: "Uchodźcy mile widziani", "Gość w dom, Bóg w dom", "Pomogę uchodźcom, jak tylko mogę". Podczas szczecińskiej manifestacji doszło do utarczek słownych z przeciwnikami. Policja nie musiała interweniować.

W Łodzi przeciwko przyjmowaniu przez Polskę muzułmańskich imigrantów demonstrowało kilkaset osób. Organizatorem marszu były łódzkie struktury partii KORWiN.
Polska zadeklarowała na razie przyjęcie 2000 imigrantów. Komisja Europejska chce, by Polska przyjęła dodatkowo ponad 9000 osób.