36-letnia Paulina D. jest podejrzana o to, że przesyłała do różnych instytucji i urzędów faktury VAT za fikcyjne usługi.

Policjanci zabezpieczyli w domu kobiety dokumentację wskazującą na przestępczy proceder - mówi Magdalena Bieniak z Komendy Stołecznej Policji. 36-latka jest podejrzana o usiłowanie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości na szkodę Kancelarię Prezydenta w wysokości 55 mln złotych oraz placówek dyplomatycznych na kwotę 1 miliona 615 tys. złotych.

Reklama

Stołeczni policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego i Wydziału Kryminalnego od jakiegoś czasu zajmowali się sprawą dotyczącą próby wyłudzenia pieniędzy od różnych instytucji i urzędów. Z informacji funkcjonariuszy wynikało, że do tych podmiotów przesyłane były faktury VAT za fikcyjne usługi w zakresie m.in. doradztwa strategicznego i organizacyjnego, kontroli, czy dostarczania materiałów i informacji - wyjaśnia komunikat opublikowany na stronie policja.pl. Proceder ten trwał od kilku tygodni, a kwota jaką próbowano w ten sposób wyłudzić mogła sięgać nawet 2 miliardów złotych.

Reklama

Paulinie D. może grozić kara do 10 lat więzienia.