Reklama

W kazaniu kardynał zwrócił uwagę, że ostatnie kilkadziesiąt lat pokazało, iż Polacy odchodzą od wiary i dziedzictwa, jakie zapoczątkował chrzest Mieszka i Dobrawy. Wstydzimy się i ukrywamy to, z czego wyrastamy, a potem nie możemy sobie poradzić ze współczesnymi problemami - mówił hierarcha.

Zgromadzeni na mszy z kardynałem świeccy dziękowali Bogu za swój osobisty chrzest. W sumie przekazano 11 tysięcy takich podziękowań z całej Polski. Wszystkie, zapisane na kartkach, zostały złożone przed ołtarzem. Kardynał Kazimierz Nycz podkreślał, że najlepszym podziękowaniem Bogu za chrzest będzie miłosierdzie okazywane potrzebującym naszej pomocy. Miłość Boga, która nam pomaga, domaga się miłosierdzia dla bliźnich - mówił metropolita.

Ogólnopolskie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski odbędą się od 14 do 16 kwietnia w Gnieźnie i w Poznaniu. Będą miały charakter państwowo-kościelny. 14 kwietnia w katedrze w Gnieźnie Episkopat będzie dziękować za chrzest Polski. Na następne dwa dni obchody przeniosą się do Poznania, gdzie zbierze się Zgromadzenie Narodowe.

Miesiąc wcześniej w Gnieźnie odbędzie się 10. Zjazd Gnieźnieński, podczas którego świeccy i duchowni katolicy z całego świata będą rozmawiać o najważniejszych współczesnych problemach politycznych, społecznych i kulturalnych.

Reklama