Decyzją ministra obrony Antoniego Macierewicza, w ramach Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego została powołana specjalna podkomisja. Jej członkowie mają zbadać nie tylko okoliczności samej katastrofy, ale też przygotowanie do wizyty, szczegóły remont samolotu i wydarzenia po katastrofie.

Reklama

Obecny na uroczystości Andrzej Melak, brat tragicznie zmarłego w Smoleńsku Stefana Melaka, powiedział, że liczy na nowe otwarcie w badaniach katastrofy. Wyjaśnił, że chodzi o merytoryczne podejście do sprawy we wszystkich dziedzinach nauki, w których zostaną wykonane ekspertyzy i badania.

Poseł PiS Jacek Świat - mąż zmarłej Aleksandry Natalii-Świat - wskazał na dotychczasowe wyniki prac zespołu parlamentarnego pod kierownictwem Antoniego Macierewicza. Część ekspertów tamtego zespołu znalazła się w nowej podkomisji.

- Stwierdzili, że jest bardzo wiele przesłanek, że przebieg tego dramatu był inny niż się mówi oficjalnie. Że ten samolot rozpadł się nad ziemią i nie miało to nic wspólnego ani z błędem pilotów, ani z brzozą - powiedział Jacek Świat.

Pracami podkomisji będzie kierował doktor Wacław Berczyński. Jego zastępcami będą doktor inżynier Bogdan Gajewski i profesor Kazimierz Nowaczyk. Sekretarzem zespołu będzie profesor Jan Obrębski.

Podkomisja ma się zebrać na pierwszym posiedzeniu na początku marca.