- Przekazałem zalecenie, aby wystawione zostały dodatkowe posterunki i patrole policji oraz straży granicznej na lotniskach, dworcach kolejowych, w centrach handlowych i tam, gdzie są duże skupiska ludzi - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Reklama

Minister zapewnił równocześnie, że obecnie w Polsce nie ma zagrożenia terrorystycznego. - Nie padła rekomendacja na temat podwyższenia stanu zagrożenia terrorystycznego, nie ma w Polsce takiego zagrożenia- powiedział podczas briefingu związanego z wtorkowymi zamachami terrorystycznymi w Brukseli.

P.o. komendanta głównego policji mł. insp. Andrzej Szymczyk powiedział, że przekazał komendantom wojewódzkim i komendantowi stołecznemu polecenie wzmocnienia liczby patroli w rejonie dworców kolejowych, portów lotniczych i dużych centrów handlowych, jak i zwiększenia liczby funkcjonariuszy operacyjnych. - Zbieramy informacje. Te, które na chwilę obecną do nas docierają, nie wskazują na bezpośrednie zagrożenia, niemniej jednak wymieniamy się informacjami również ze Strażą Graniczną, z innymi służbami podległymi panu ministrowi, jak również ze służbami specjalnymi – powiedział Szymczyk.

Z kolei komendant główny Straży Granicznej mjr Marek Łapiński zapewnił, że SG natychmiast skontaktowała się z innymi służbami polskimi i zagranicznymi oraz zwiększyła liczbę patroli, zarówno umundurowanych, jak i nieumundurowanych, w strefach otwartych lotnisk – w halach przylotów i odlotów – oraz na drogach. Zaapelował też do podróżnych o zwracanie uwagi na pozbawiony opieki bagaż. - Te zamachy pokazały, że nie można lekceważyć pakunków, które same stoją sobie na lotnisku. Prosimy o zwracanie na to uwagi – powiedział Łapiński.

Minister SWiA poinformował także, że w czwartek ma odbyć się posiedzenie międzyresortowego zespołu do spraw zagrożeń terrorystycznych, na którym przyjęty ma zostać projekt tzw. ustawy antyterrorystycznej. - On już jest w praktyce gotowy - powiedział Błaszczak. Jak dodał, ustawa powinna być gotowa przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie oraz Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.

Na pytanie, czy w związku z zamachami w Brukseli w projekcie nastąpią jakieś zmiany, Błaszczak zapewnił, że ustawa nie powstaje pod wpływem impulsu. - Przedstawimy projekt ustawy. Ja dzisiaj nie chcę przesądzać o jego zawartości, ale generalnie chodzi nam o to, żeby służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, żeby koordynacja ich działań była lepsza niż dziś – wyjaśnił

Minister odniósł się także, w związku z wtorkowymi wydarzeniami, do kwestii napływu do UE uchodźców. Podkreślił, że konsekwentnie "zwracał uwagę, że jest łączność między atakami terrorystycznymi a napływem migrantów do Europy". - To nie ulega żadnej wątpliwości. Inni ministrowie państw Europy Zachodniej twierdzili, że jest inaczej, no i widzimy, do czego te twierdzenia prowadzą – ocenił Błaszczak.

Poziom bezpieczeństwa został podniesiony też w stołecznym metrze. - Zostały tam zwiększone liczby patroli po stronie służby ochrony metra, która dużo szczegółowiej, w ramach naszej procedury, od rana przygląda się temu jak funkcjonuje metro - powiedział wiceprezydent Warszawy, Jarosław Jóźwiak.

W dwóch porannych zamachach w stolicy Belgii zginęły co najmniej 34 osoby, a ponad 200 zostało rannych. W zamachach poszkodowanych zostało trzech Polaków.

Reklama