Papież przyjeżdża do Polski w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży.

Reklama

Oficjalny program papieskiej wizyty zaprezentowano na równoczesnych konferencjach w Krakowie i Warszawie.

W stosunku do wstępnego, ogłoszonego w marcu programu jest kilka nowości. Franciszek spotka się z chorymi dziećmi i ich rodzinami w szpitalu w Krakowie-Prokocimiu, przejedzie tramwajem z niepełnosprawną młodzieżą, odwiedzi siostry prezentki oraz pobłogosławi dwa budynki, w których udzielana jest pomoc potrzebującym.

Samolot z Franciszkiem wyląduje na lotnisku w Balicach w środę 27 lipca, ok. godz. 16. Tego dnia papież spotka się na Wawelu z prezydentem Andrzejem Dudą, a później z polskimi biskupami. Wieczorem stanie w tzw. oknie papieskim - ten punkt wizyty będzie się powtarzał w inne dni.

W czwartek 28 lipca rano Franciszek pojedzie do klasztoru na Jasnej Górze. Tu odbędzie się ogólnonarodowa msza św. z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Mszę św. koncelebrować będą biskupi i księża, w obecności prezydenta i najwyższych władz.

Wieczorem papież wróci do Krakowa, otrzyma symboliczne klucze do miasta i przejedzie tramwajem na Błonia. Będzie mu towarzyszyła niepełnosprawna młodzież. Wspólnie dojadą na ceremonię rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży na Błoniach.

W piątek 29 lipca głównym punktem będzie wizyta Franciszka w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Po południu tego dnia papież uda się do szpitala dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu i spotka z chorymi dziećmi i ich rodzicami.

Sobota 30 lipca to dzień wizyty w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Tego dnia będzie też spowiadał młodzież, odprawi mszę św. w Sanktuarium Jana Pawła II wraz z polskim duchowieństwem. Wieczorem przejedzie na Campus Misericordiae w Brzegach, gdzie odbędzie się czuwanie modlitewne w ramach ŚDM. Ostatniego dnia pobytu w Polsce najważniejszym punktem dnia jest msza św. tzw. posłania, skierowana do uczestników ŚDM. A po południu, jeszcze przed wylotem do Włoch, spotkanie w wolontariuszami ŚDM.