Prof. Magdalena Gawin, wiceminister kultury i Generalny Konserwator Zabytków, była pytana w Porannej rozmowie w RMF FM o to, kiedy na Krakowskim Przedmieściu staną pomniki Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej.- Ja myślę, że zgodnie z zapowiedziami Jarosława Kaczyńskiego, ale nie tylko Jarosława Kaczyńskiego, ale także innych polityków, on powinien stanąć w tym roku już niedługo. Mam nadzieję, że tak będzie – powiedziała Gawin.

Reklama

Nie potrafiła wskazać jednak konkretnej daty. - Ja nie jestem w stanie podać bardzo dokładnej daty, z datą dzienną. Wiemy, że na rocznicę okrągłą katastrofy smoleńskiej ten pomnik był zapowiadany. Mam nadzieję, że tak będzie – mówiła wiceminister kultury.

Profesor Gawin mówiła też o lokalizacji pomników na Krakowskim Przedmieściu. Na postawienie ich na Trakcie Królewskim od lat nie zgadza się prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Mówiła na temat układu zamkniętego. (…) Jestem Generalnym Konserwatorem Zabytków, funkcjonuje właśnie przy Generalnym Konserwatorze Zabytków Rada Ochrony Zabytków, także Główna Komisja Konserwatorska. To są takie naturalne kontakty, które ma każdy Generalny Konserwator Zabytków. W zasadzie wszyscy mówią o tym, że nigdy nie było takiego pojęcia w teorii konserwatorskiej "układu zamkniętego". To niestety ściśle miało polityczny wydźwięk – oceniła Generalna Konserwator Zabytków.

"To oznacza, że przy Krakowskim Przedmieściu mogłyby stanąć takie pomniki?" -dopytywał prowadzący rozmowę Robert Mazurek.

Ale oczywiście, że by mogły stanąć i staną - odpowiedziała Gawin.

Pomniki smoleńskie w Warszawie

20. października na warszawskim Służewcu Komitet Społeczny Budowy Pomników ogłosił wyniki konkursu na budowę pomników: Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej.

Jak poinformowano, w konkursie dotyczącym budowy pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej, pierwsze miejsce zajął projekt autorstwa Jerzego Kaliny z Komorowa. Pomnik ten ma kształt trójkąta, przypominającego statecznik samolotu, na którym znalazły się nazwiska ofiar katastrofy. Jego podstawa ma być podświetlona; na pomniku znalazł się napis: "Pamięci Ofiar Katastrofy Lotniczej Pod Smoleńskiem 10.IV.2010".

Jeśli chodzi o projekt pomnika Lecha Kaczyńskiego, Komitet wyróżnił projekt przygotowany przez Stanisława Szwechowicza oraz Jana Raniszewskiego. Przedstawia on idącego Kaczyńskiego, przebijającego mury; na jednym z murów widnieje napis "Tobie Polsko" i "Lech Kaczyński prezydent RP".

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.