Wtedy Komitet Obrony Demokracji na Twitterze napisał:

Reklama

Prezydent Lech Kaczyński z wiadomością dla @AndrzejDuda, czy do byłego pracownika to dotrze?

Inne

Jak powiedziała PAP koordynatorka zachodniopomorskiego KOD Anna Rybakiewicz, to "akcja anonimowa", a członkowie KOD zrobili zdjęcie pomnika w ubiegłą sobotę. Koszulka miała zniknąć w ciągu niecałej godziny. Jak podkreśliła Rybakiewicz, akcja była "fajna i sympatyczna", wniosła "pozytywny przekaz" i nie było w niej "nic obraźliwego". Do podobnej sytuacji doszło w Białej Podlaskiej. Tam również "ozdobiono" pomnik byłego prezydenta.

Inne

Była to forma zamanifestowania naszego przywiązania dla najważniejszych dla nas wartości, a także próba zwrócenia uwagi szerokiej opinii publicznej na fakt, że prezydent Andrzej Duda, mimo licznych protestów obywatelskich, podpisał się pod ustawą zmieniającą Sąd Najwyższy w kolejną – po Trybunale Konstytucyjnym i Krajowej Radzie Sądowniczej – atrapę. Ustawa ta bowiem jawnie łamie najwyższy akt prawny, jakim jest Konstytucja. W sposób oczywisty nie było naszą intencją znieważanie “pomnika”, a tym bardziej samej osoby Lecha Kaczyńskiego. Przeciwnie nawet, bo pamiętamy go z wielu wypowiedzi, w których potwierdzał swój najwyższy szacunek dla Konstytucji, nawet jeśli jej artykuły mogły być niekorzystne dla jego obozu politycznego - czytamy w oświadczeniu organizacji.

Autorzy podkreślają, że zdziwiła ich "reakcja aparatu ścigania".

Inne

Rozpoczęła się nagonka, dochodzenia i zastraszanie, bo tylko tak można rozumieć „paski” w TVP z informacjami o poszukiwaniu „sprawców”, jak przestępców. Okazało się, że słowo KONSTYTUCJA jest dla rządzących nie tylko wstydliwe, ale i obraźliwe, skoro zarzuca się nam, że znieważyliśmy pomnik. Oskarżenia te uważamy za absurdalne, ale rozumiemy je jako histeryczną reakcję władzy i próbę odwrócenia uwagi od faktu rozmontowania przez nią praworządności w Polsce - napisano.

Nałożenie na kultowe miejskie postaci koszulek z podobnymi napisami to wyraz obywatelskiego sprzeciwu. Postanowiliśmy obnażyć prawdziwe intencje PiS-u i minionej nocy w wielu miastach Polski zawiesiliśmy na innych pomnikach i rzeźbach koszulki z napisem KONSTYTUCJA. Chcemy w ten sposób się przekonać, czy według PiS-owskiego aparatu władzy i przemocy słowo KONSTYTUCJA znieważa również Warszawską Syrenkę, Smoka Wawelskiego, szczecińskiego marynarza, wrocławskie krasnale, a także Agnieszkę Osiecką, Mikołaja Kopernika czy Fryderyka Chopina.