12 listopada 2018 r. ustanowiono Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Niektóre placówki będą jednak tego dnia otwarte - jakie, które i gdzie?

Reklama

Sklepy

Co do zasady 12 listopada sepy będą zamknięte, podobnie jak dzień wcześniej. Wyjątkiem są te zlokalizowane m.in. na stacjach benzynowych, prowadzone przez właścicieli, a także np. piekarnie, cukiernie i tzw. mała gastronomia w galeriach handlowych.

Czynne mają być też m.in. kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, prasą, biletami komunikacji miejskiej i wyrobami tytoniowymi. I oczywiście punkty na dworcach i lotniskach, w tym w strefach wolnocłowych.

- W tym dniu otwarte będą mogły być jedynie sklepy, które obejmują wyłączenia określone w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – tłumaczy dziennik.pl Danuta Rutkowska, rzecznik Głównego Inspektora Pracy. – Pozostali pracodawcy muszą stosować obowiązujące przepisy Kodeksu pracy określające zasady powierzania pracy w niedziele i święta.

Szpitale

Otwarte. Mają działać jak w dzień powszedni, zgodnie z komunikatem resortu zdrowia.

Przychodnie

Zamknięte. Bez wyjątku.

"W przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, które nie jest stanem nagłym, pomoc udzielana będzie pacjentom przez podmioty realizujące świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej", głosi też komunikat ministerstwa zdrowia.

Apteki

Otwarte, ale tyle te, które mają "w ciągu roku dyżury w dni wolne od pracy".

Banki

Zamknięte, ale – jak zapewnia rzecznik Krajowej Izby Rozliczeniowej - przelewy będą realizowane tak, jak w dni robocze. Działać mają też infolinie dla klientów.

Sądy

Zamknięte – zaplanowane na ten dzień rozprawy nie odbędą się.

Poczta

Otwarte będą tylko wybrane placówki. Ich pełną listę – liczy 15 lokalizacji – Poczta Polska zamieściła na stronie WWW. Infolinia? Tego dnia będzie niedostępna.

Urzędy

Zamknięte, podobnie jak oddziały ZUS i Skarbówka.

Żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie

Zamknięte – tego dnia zajęcia zostały odwołane.