Jak poinformował w sobotę PAP rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt, strażacy apelują o powstrzymanie się od korzystania z escape roomów do czasu zakończenia kontroli.

Reklama

Po tragicznym pożarze w Koszalinie, w którym śmierć poniosło 5 osób, na polecenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego PSP, strażacy w trybie pilnym przeprowadzają kontrole w tego typu obiektach.

- Strażacy będą kontrolować, czy w miejscach tych nie występują elementy stwarzające zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzkiego, ze szczególnym uwzględnieniem warunków ewakuacji. W przypadku stwierdzenia rażących nieprawidłowości właściciele mogą liczyć się z wydaniem przez strażaków pouczeń, mandatów do wydania zakazu eksploatacji obiektu włącznie - podał Brandt.

- Zwracamy się z apelem do osób, które mają w planach uczestniczenie w zabawie w escape roomach, aby do czasu zakończenia naszych kontroli i sprawdzenia, czy lokale są bezpieczne, powstrzymać się od korzystania z tego typu atrakcji - dodał.

- Zachęcamy również właścicieli escape roomów do kontaktu z najbliższą strażą pożarną celem wyznaczenia najbliższego dogodnego terminu przeprowadzenia kontroli - powiedział rzecznik.

Na terenie woj. wielkopolskiego strażacy wraz z policjantami zlokalizowali dotąd ponad 60 tego typu obiektów - 47 w Poznaniu, po dwa w Koninie, Wrześni i Ostrowie Wlkp. oraz po jednym w Kaliszu, Lesznie, Pile, Nowym Tomyślu, Kościanie, Gostyniu, Krotoszynie, Skorzęcinie i Kobylinie.

Podobne kontrole już rozpoczęły się w województwach: kujawsko-pomorskim, mazowieckim, opolskim i podkarpackim oraz pomorskim.