Wcześniej, we wtorek Sąd Rejonowy Katowice-Wschód zdecydował, że podejrzany o przekroczenie uprawnień były szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski ma opuścić areszt. Tym samym sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury, która domagała się przedłużenia tymczasowego aresztowania Chrzanowskiego o kolejny miesiąc.

Reklama

I właśnie na tę decyzję katowicka prokuratura złoży zażalenie. Bo, zgodnie z postanowieniem sądu, były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego może opuścić areszt w sobotę rano.

Zażalenie ma być złożone już jutro - informuje RMF.FM. Prokuratura chce to zrobić jeszcze przed upływem terminu tymczasowego aresztowania. Od sądu zależy termin rozpatrzenia zażalenia i to, czy stanie się to jeszcze przed weekendem.

Jeśli sąd zajmie się sprawą do soboty, może albo uwzględnić zażalenie prokuratury i przedłużyć areszt, albo utrzymać wczorajszą decyzję sądu.

Już komentując decyzję sądu prokurator Paweł Leks nie wykluczył złożenia zażalenia. Okres aresztowania Chrzanowskiego upływa 26 stycznia.

Chrzanowski został zatrzymany 27 listopada. W śląskim wydziale Prokuratury Krajowej usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień w związku z rozmową z właścicielem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim. Na wniosek prokuratury sąd rejonowy aresztował go na dwa miesiące, później zażalenia obrony w tej sprawie nie uwzględnił sąd okręgowy. W ubiegłym tygodniu prokuratura poinformowała, że zwróciła się do sądu o przedłużenie stosowania tego środka zapobiegawczego o kolejny miesiąc.

Reklama

Jak podawała po przesłuchaniu Chrzanowskiego PK, podczas spotkania z Czarneckim w marcu 2018 r. ówczesny szef KNF zaproponował biznesmenowi "zatrudnienie Grzegorza Kowalczyka w charakterze prawnika w Getin Noble Bank SA na okres 3 lat oraz przekazał Leszkowi Czarneckiemu informację, że zatrudnienie to będzie skutkować przychylnością Komisji Nadzoru Finansowego w czasie realizacji programu naprawczego Getin Noble Bank SA". Chrzanowski usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego - przewodniczącego KNF - w celu osiągnięcia korzyści osobistej i majątkowej przez inną osobę.