Jak pisze Onet.pl to największa dotacja dla podmiotów, które wygrały w konkursie. Pozostałe trafią do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (1, 7 mln zł) oraz do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (ok. 1 mln zł). Uczelnia w Toruniu może dostać dofinansowanie w wysokości 3,8 mln zł. Mimo, że jak podaje Onet.pl uczelnia dostała najmniej punktów. Projekty KSSiP zyskały odpowiednio - 98,5 oraz 95,5 punktów, projekt KUL - 92,5, zaś szkoła ojca Rydzyka - tylko 92 punkty.

Reklama

Tematem ogłoszonego w kwietniu 2018 roku konkursu były "Szkolenia z zakresu metod i narzędzi niezbędnych do skutecznej komunikacji ze stronami sporu sądowego". Podczas jego trwania Ministerstwo Sprawiedliwości dwa razy zmieniło regulamin konkursu. Nie jest to też pierwszy konkurs, w którym szkoła ojca Rydzyka dostaje pieniądze z Ministerstwa Sprawiedliwości. W 2016 roku na szkolenia medialne pracowników prokuratur i sądów dostała blisko trzy mln zł. Środki, które trafią do szkoły ojca Rydzyka, pochodzą ze środków unijnych - z programu "Wiedza Edukacja Rozwój" na lata 2014-2020.

Pod koniec stycznia Onet pisał o tym, że prezes krakowskiego Sądu Okręgowego rozesłała do szefów wydziałów w swoim sądzie oraz do prezesów podległych okręgowi sądów rejonowych zaproszenia na szkolenia ze szkoły w Toruniu.

- To była standardowa procedura – powiedziała o rozesłanym zaproszeniu Daria Pichórz z biura prasowego krakowskiego Sądu Okręgowego.

Jak wyjaśniła, jeżeli jakakolwiek firma przekłada ofertę szkolenia, które jest skierowane do konkretnej grupy docelowej - w tym przypadku do sędziów, asesorów i referendarzy - to oferta ta jest rozsyłana do grupy docelowej. Gdyby do sądu wpłynęła oferta z innej instytucji, to prezes sądu też by ją rozesłała do grupy docelowej do wiadomości i ewentualnego wykorzystania.

W poniedziałek portal Onet napisał, że mianowana przez Zbigniewa Ziobrę prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmara Pawełczyk-Woicka rozesłała do prezesów podległych jej sądów rejonowych zaproszenia na szkolenie organizowane przez prywatną szkołę o. Tadeusza Rydzyka w Toruniu.

Temat szkolenia w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu to "Podniesienie kompetencji w zakresie komunikacji i negocjacji dla sędziów, asesorów sądowych i referendarzy sądowych". Celem szkolenia – czytamy w zaproszeniu – jest "aktualizacja i podniesienie szeroko pojętej jakości komunikacji na sali sądowej, poprawa wizerunku sądów i sędziów oraz działania na rzecz wzrostu zaufania społecznego do wymiaru sprawiedliwości".

Reklama

Szkolenie jest realizowane ze środków Unii Europejskiej. Na stronie internetowej toruńskiej szkoły znajduje się informacja, że udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Na stronach Onetu czytamy, że środki – blisko 3 mln zł – na szkolenia uczelnia o. Rydzyka uzyskała za pośrednictwem Ministerstwa Sprawiedliwości. Dziennikarka Onetu Magdalena Gałczyńska dodaje, że "do czasu objęcia władzy przez PiS edukacją sędziów w zakresie wystąpień medialnych zajmowała się Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie".