PKW na konferencji o godz. 13.30 podała, że według stanu na godz. 9.30 zanotowano 47 przypadków naruszenia zasad prawa wyborczego. Najwięcej z tych incydentów dotyczyło przypadków usuwania i uszkadzania ogłoszeń - 20 przypadków, a także prowadzenia agitacji wyborczej - 11 przypadków. W jednym przypadku - jak podała PKW - wyborca wyniósł kartę wyborczą z lokalu. W wyniku akcji policji kartę tę odzyskano.

Reklama

- Można powiedzieć, że wybory przebiegają bez większych, istotnych zakłóceń - podsumował na konferencji prasowej Arkadiusz Despot-Mładanowicz, członek PKW.

Przedstawiciele PKW pytani byli o sytuację z Olsztyna, gdzie przewodniczący jednej z komisji wyborczych był nietrzeźwy.

- W żaden sposób to nie wpłynęło na wybory. To miało miejsce jeszcze przed otwarciem lokalu wyborczego. Pan przewodniczący został zastąpiony inną osobą - opowiedziała Magdalena Pietrzak, sekretarz PKW.

Pijany przewodniczący komisji wykreślony z jej składu

Do obwodowej komisji wyborczej nr 9 w Olsztynie zgłosił się w niedzielę rano pijany przewodniczący tej komisji. Decyzją komisarza wyborczego w Olsztynie wykreślono go ze składu komisji - poinformował PAP dyrektor olsztyńskiej delegatury KBW w Olsztynie Piotr Sarnacki.

Piotr Sarnacki poinformował PAP, że pijany przewodniczący komisji nie przystąpił do pracy. - Zjawił się w komisji o godz. 6.45 i od razu na miejsce została wezwana policja. Badanie alkomatem wykazało, że osoba, która miała przewodniczyć komisji, jest pod wpływem alkoholu, dlatego zastąpiła ja natychmiast zastępczyni - podał Sarnacki.

Komisja, w której doszło do incydentu znajduje się w Szkole Podstawowej nr 29 przy ul. Iwaszkiewicza w Olsztynie.

Reklama

Decyzją komisarza wyborczego w Olsztynie osoba, która miała przewodniczyć pracom tej komisji wyborczej, została z niej wykreślona. - Komisja ta będzie pracować w okrojonym składzie - dodał Sarnacki.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że przewodniczący komisji miał promil alkoholu w wydychanym powietrzu.