Najgorzej jest na południu Polski - alarmuje gazeta.pl. W Raciborzu przekroczono normy o 1012 procent, a w Katowicach aż o 700 procent.

Reklama
Mapa zanieczyszczeń powietrza w Polsce / dziennik.pl

Równie źle jest we Wrocławiu. Według aplikacji Airly stężenie PM 2,5 wynosi tam 420 proc., a PM 10 320 proc.. Zdaniem "Gazety Wrocławskiej", gorzej już było tylko w Pakistanie.

Wrocław tonie w smogu / Agencja Gazeta / Fot . Krzysztof Cwik Agencja Gazeta

Smog zaobserwowano także w Lublinie rano, choć obecnie stan powietrza się poprawia i odczyt PM 2,5 - według Airly - wynosi "tylko" 101 proc. To duża poprawa, bo rano normy przekroczone były aż o 500 procent.

Reklama
Sytuacja w Lublinie zdążyła się poprawić / Agencja Gazeta / Fot. Jakub Orzechowski Agencja Gazeta

Warszawa, na tle reszty Polski nie wypada "najgorzej". Według obecnego odczytu, stężenie PM 2,5 wynosi "zaledwie" 206 proc, a PM 10 "jedynie" 169 proc. normy

Warszawa także znalazła się w okowach smogu / Agencja Gazeta / Fot. Jacek Marczewski Agencja Gazeta

Mieszkańcy miast skarżą się, że nie ma czym oddychać, a włodarze apelują, by jak najszybciej wymienić stary piec na węgiel lub nawet przestać dziś palić. Eksperci ostrzegają zaś, by w takich warunkach ograniczyć spacery i na dworze pojawiać się tylko, jeśli musimy. Zagrożone są przede wszystkim dzieci, osoby z chorobami płuc czy kobiety w ciąży.