"Spóźnialskich zachęcamy do jak najszybszego złożenia wniosku o wydanie nowego dokumentu tożsamości. Książeczkowe dowody osobiste tracą definitywnie ważność z dniem 31 marca 2008 r." - przypoimina Wioletta Paprocka, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Adaministracji. Jak dodała, zdecydowana większość Polaków ma już nowy dowód osobisty.

Reklama

W samej Warszawie dokumentów nie wymieniło jeszcze ok. 50 tys. osób. Najwięcej w Śródmieściu i Mokotowie. W Radomiu wniosków o wymianę dowodu nie złożyło jeszcze 10 tys. osób. "Wiele z nich przebywa za granicą. Nowe dokumenty będą wyrabiać po powrocie lub przyjeździe do kraju" - powiedziała PAP Dorota Staszek, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w radomskim urzędzie miejskim.

Dodała, że obecnie dowody osobiste odbierają mieszkańcy, którzy złożyli wnioski na początku grudnia ub. roku. Ci, którzy złożyli je w ostatnich dniach ub. r., dokumenty mają otrzymać w pierwszych dniach kwietnia.

We wrześniu ubiegłego roku Sejm przyjął ustawę o czasowym posługiwaniu się dowodami osobistymi wydanymi przed styczniem 2001 r. Zgodnie z nią, stare dowody nie tracą ważności do końca pierwszego kwartału br., ale nie można na ich podstawie m.in. przekraczać granicy z innymi krajami UE - upoważnia do tego tylko nowy dowód, w formie plastikowej karty.