Informacje o obecności na ingresie prezydenta Kaczyńskiego ujawnił nam proboszcz katedry oliwskiej ks. Zbigniew Zieliński. Wśród gości licznie stawią się w świątyni gdańscy posłowie PiS. "Tak, będę na ingresie" - potwierdza poseł Tadeusz Cymański. Z kolei ks. Henryk Jankowski ujawnia nam, że zaprosił na uroczystość dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka i, jak twierdzi, ten zaproszenie przyjął. Także przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek potwierdził, że wybiera się na uroczystość wraz z delegacją związku. Można by wnioskować, że uroczystość religijna precyzyjnie odzwierciedli podziały polityczne, bowiem abp Głódź jest uważany za zwolennika PiS i toruńskiej rozgłośni.

Reklama

Tym bardziej że dotychczasowy metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski nie ukrywał swojej sympatii do PO, czego potwierdzeniem była obecność na jego pożegnaniu przed tygodniem premiera Donalda Tuska i licznych polityków z Platformy, przy jednoczesnej braku polityków PiS. A były prezydent Lech Wałęsa po ogłoszeniu nominacji wprost mówił, że znany z autorytarnych rządów abp Głódź w pluralistycznym Gdańsku wywoła konflikty.

Tymczasem mogą sprawdzić się głosy obrońców abp. Głodzia, którzy wskazują, że ma on niezwykłą zdolność porozumienia się z każdym środowiskiem. Okazuje się bowiem, że na liście osób wybierających się na ingres są politycy PO czy duchowni znani z krytycznego stosunku do Radia Maryja.

"Marszałek Borusewicz ma wpisany w kalendarzu udział na ingresie" - dowiedzieliśmy się w jego sekretariacie, choć on sam nie chciał jeszcze tego potwierdzić. W imieniu gdańszczan nowego arcybiskupa powita związany z PO prezydent miasta Adam Pawłowicz. Na uroczystość wybiera się również syn Wałęsy, gdański poseł PO Jarosław. "Jeśli tylko będę w sobotę w Gdańsku, na pewno pójdę na ingres" - zapewnia.

Nie wiadomo, czy przybędzie sam Lech Wałęsa. Jak się dowiedzieliśmy, ma on już wcześniej zaplanowane zajęcia, ale próbuje je przełożyć. Do wczoraj wciąż nie było wiadomo, czy na ingresie będzie premier Donald Tusk.

Okazało się, że zostanie zachowany także pluralizm medialny. Uroczystość będą mogli śledzić przed telewizorami nie tylko widzowie Telewizji Trwam, ingres będzie transmitować także TVN 24 i lokalna TVP 3.

Z naszych informacji wynika, że frekwencja wśród hierarchów na ingresie może nie być duża, ponieważ w tym samym czasie będą obywać się w Gnieźnie uroczystości ku czci św. Wojciecha. Na pewno przybędzie jednak znany z krytycznego stosunku do Radia Maryja Prymas Polski kard. Józef Glemp i metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.