- Wczorajsze uroczystości pokazały, że Polacy chcą wspólnie manifestować swój patriotyzm podczas tak ważnego wydarzenia, jakim jest Narodowe Święto Niepodległości - powiedział wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. W jego ocenie "wysoka frekwencja podczas obchodów w Warszawie, pokazała, że Polacy chcą świętować 11 listopada w sposób różnorodny i bezpieczny".

Reklama

- Każdy obywatel ma prawo manifestować swój patriotyzm. Wczoraj ogromna grupa ludzi uczciła rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i wyraziła dumę z przynależności do narodu polskiego. Jednocześnie chciałbym podziękować wszystkim służbom zaangażowanym w zapewnienie bezpieczeństwa. Obchody przebiegły spokojnie, dzięki Państwa profesjonalnej współpracy i wzmożonym działaniom przy przygotowaniu i zabezpieczeniu wydarzenia - podkreślił.

"Spokojny i bezpieczny przebieg"

W komunikacie opublikowanym przez Wojewódzki Urząd Mazowiecki podkreślono, że od kilku tygodni Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz służby podległe wojewodzie prowadziły działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa podczas obchodów 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Reklama

Wojewoda był w stałym kontakcie z Komendantem Stołecznym Policji. Służby monitorowały stan trasy pod kątem zagrożeń bezpieczeństwa. Pomocy udzieliła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która użyczyła zapory betonowe do zabezpieczenia trasy przemarszu.

We wzmożonej gotowości byli dyspozytorzy medyczni oraz jednostki współpracujące z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego organizując m.in. stanowiska koordynacji służb medycznych.

"W ocenie policji obchody w Warszawie miały spokojny i bezpieczny przebieg. Nie odnotowano poważniejszych incydentów. Z kolei interwencje odnotowane przez Dyspozytornię Medyczną w Warszawie były pojedyncze, związane głównie z przypadkami zasłabnięcia" - czytamy.